Ludmila Romová je jediný herní specialista v kraji

06.06.2011 17:04

Pobyt v nemocnici bývá stresující pro dospělého, natož pro malé dítě. Aby dětem čas v nemocničním pokoji rychleji ubíhal a aby se tolik nebály lékařů i různých vyšetření, o to se ve FN v Plzni stará herní specialistka Ludmila Romová. A je jediná v celém kraji!

Ludmila Romová, herní specialista

Herní specialista je profese zatím nepříliš známá. Pravděpodobně jedinou herní specialistkou v Plzeňském kraji je Ludmila Romová, která pracuje ve FN v Plzni.

Co má za úkol herní specialista na dětském oddělení v nemocnici?

Herní specialista je zatím dost neznámá a málo zastoupená profese. Je tady proto, aby jednak vyplňoval volný čas dětí, a jednak zmírňoval stres při přípravách na vyšetření, snažíme se prostředí přizpůsobit věku dětí. Mnoho z nich pak říká, že je to tu jako ve škole nebo ve školce, takže to je pro nás taková odměna.

Jak dlouho děláte herního specialistu? Musíte mít speciální vzdělání?

Už to dělám od roku 2000, tedy téměř 11 let. Vystudovala jsem zdravotní školu, původní profesí jsem zdravotní sestra, a pak jsem studovala na vyšší odborné škole tady v Plzni specialistu pro komunikaci v institucionální a domácí péči. Přesto jsem stále vedená jako všeobecná sestra, protože herního specialistu se nám ještě nepodařilo dostat do nějakého systému zdravotnických nelékařských profesí, stále je to před námi jako úkol, abychom mohli jako profese existovat.

Kolik herních specialistů ve FN v Plzni je?

Tady jsem sama, ale teď tu začala na částečný úvazek pracovat další herní specialistka na hematoonkologii. Není to pro nemocnici vůbec jednoduché, mít herního specialistu. Pro děti je to obrovské plus, ale v systému vlastně neexistuje, takže nemocnice nemá moc šanci ho přijmout.

Jak často s dětmi při pobytu v nemocnici ´pracujete´?

Úplně od začátku. Musím je tu ubytovat, ukázat jim oddělení, řeknu jim, co je tady čekám. Některé děti se sem vracejí a už mě znají. Se spoustou jsme prošli i docela dlouhé hospitalizace. Před vyšetřením jim můžu vysvětlit, co je čeká. Ony pak odcházejí s tím, že ví, co se bude dít. Neznamená to, že nemají strach, ale vědí, co se bude dít, nezabíháme do zbytečných detailů.

Při tak náročné profesi, navíc s malými pacienty, nehrozí syndrom vyhoření?

Hrozí to, několikrát to člověk prožil a několikrát musel tu sílu sbírat znova. Člověk ji ale sebere, protože ví, že ta práce má smysl a má tu zpětnou odezvu dětí, a ta je prostě úžasná.

Jak je to v dalších nemocnicích v Plzeňském kraji?

V Plzeňském kraji herní specialista už další není, v nemocnicích. Jsou v Praze v Motolské nemocnici, potom v Brně, tam dělají speciální pedagogové, takže je to takové rozstříštěné. Existuje nadační fond Klíček, který se zabývá touto prací dlouhodobě a Společnost pro herní práci. Provozují stránky Děti v nemocnici, tam se lze o všem dočíst a my se i pomocí nich dál vzděláváme, sbíráme zkušenosti.

Je pro Vás zdravotní vzdělávání v práci herního specialisty výhodou?

Výhoda je v tom, že než jdou děti na vyšetření, tak já si dovedu představit, co je čeká a můžu jim to vysvětlit. Na druhou stranu to zdravotní vzdělání není podmínka, protože kurs o komunikaci nás na to také připravil. Je pravda, že na našem oddělení konkrétně je vyšetřovacích metod velká spousta a jsou poměrně náročné, takže tady je to velkou součástí mé práce, ale jsou oddělení, kde se herní specialista věnuje více volnočasovým aktivitám, výzdobě oddělení a podobně. Já navíc ještě koordinuji další aktivity, které sem přicházejí, například dobrovolníky, Zdravotní klauny, Divadýlko v nemocnici a podobně.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT