12.12.2024 18:57
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
Město neví, co chce, shodují se dřívější organizátoři festivalu Na ulici
Festival Na ulici mění zcela koncept a také název na Živou ulici. Grant tři miliony korun dostává zcela neznámé pražské občanské sdružení. Dřívější organizátoři se shodují, že město vlastně ani neví, co chce.
Festival Na Ulici už v Plzni nezažijete. Alespoň ne ve formě jako tomu bylo v minulých letech. Město Plzeň přišlo s novým konceptem festivalu a přejmenovalo ho na Živou ulici. Proč se věci, které jsou zavedené a dobře fungují, musí měnit? Kde najednou vzalo město tři miliony na nový projekt, když v předchozích letech brečelo, že na festival nejsou peníze? A proč tendr na uspořádání festivalu vyhrála společnost, která nemá téměř žádné reference? Na tyto otázky hledal QAP odpověď.
V roce 2012 téměř o milion víc na pořádání
Na začátek krátká rekapitulace. Rok 2010, na festival je pouhých 600 tisíc korun. Město brečí, že na něj nemá peníze. Pořadatelství se tehdy ujímá Karel Zach, který vlastně akci udržel nad vodou. "Měl jsem strach, že festival zanikne. Do výběrového řízení jsem vstoupil pár dní před jeho uzavřením, protože jsem měl informace, že akci nikdo moc pořádat nechce. Vypadalo to, že skončí, což mi přišlo líto,“ řekl tehdy QAPu Karel Zach.
O rok později už město mělo na festival o 300 tisíc víc. Grant 900 tisíc korun dostal Dominik Centrum, který pořádal festival už v letech 2007 - 2009 před Zachem. V roce 2011 se ale stal téměř zázrak. Město Plzeň má najednou na festival, který bude v roce 2012, o téměř milion více než v roce 2010. A to 1,5 milionu korun.
Minulí pořadatelé jsou zklamáni přístupem města
Zach´S Pub ani Dominik Centrum se do tendru, kterého se každoročně zúčastní, ale nepřihlásily. Proč? "Své šance jsem vyhodnotil jako mizivé," vysvětluje Karel Zach důvod, proč nepodal žádost. Neskrývá svoji nechuť a rozčarování z přístupu města: "Byl by to nerovný souboj. Město smetlo mé čtyři poslední žádosti ze stolu. Žádost o čtyřletý grant byl můj poslední pokus. Paní Ing. Sokolová nastavila takové věci, že už nemám chuť něco dělat. Podpora ze strany města je velice diskutabilní." Přitom právě Karel Zach byl ten, který město zachránil v situaci, kdy to vypadalo, že festival zanikne. "Mám z toho divný pocity," přiznává dále Zach a uvědomuje si, že festival při novém nastavení a s názvem Živá ulice už nemá moc společného ze starou a zavedenou akcí.
Nové koncepci festivalu nerozumí ani ředitel Dominik Centra, který v Plzni již několik let pořádá řadu kulturních akcí. "Z předloženého zadání jsem nenabyl dojmu, že město ví, co přesně chce a co od toho očekává. V podstatě tohle zadání jen navazuje na veřejnou debatu, kterou organizovala společnost Plzeň 2015 a z které nevyplynul žádný konkrétní záměr a na to abychom vymýšleli nějaký náš kreativní projekt a to, kam to můžeme posunout, tak dva roky jsou příliš krátká doba. To bychom nedokázali naše představy zrealizovat," uvedl Ivan Jáchim. Právě Jáchim ve veřejné debatě na ČRO o budoucnosti festivalu Na ulici upozorňuje na jednu zajímavou věc, že těmto akcím není ku prospěchu, když je pořádá každý rok jiná agentura. Což je samozřejmě logické. (Více o debatě čtěte zde)
Město má najednou tři miliony
Výběrové řízení bylo vypsáno v roce 2011 rovnou na dva roky. Přihlásila se jedna plzeňská (ag. Nashledanou) a jedna pražská společnost. Přednost nakonec dostala ta pražská.
Vybraná agentura Art Prometheus získává na pořádání festivalu 3 miliony korun na dva roky. Kde je město najednou vzalo? „Finanční prostředky pro tento dvouletý grant budou nárokovány v rámci návrhu rozpočtu Odboru kultury MMP ve výši 1 500 000 Kč pro rok 2012 a v rozpočtovém výhledu na rok 2013 ve výši 1 500 000 Kč, tedy v celkové výši 3 000 000 Kč,“ odpovídá neurčitě náměstkyně primátora Eva Herinková.
Lidé chtějí festival 7 - 14 dní, přesto ho magistrát udělá 3 měsíce
Další otázkou je, proč se Festival na ulici mění na Živou ulici a proč bude od června do září?
Odpovědí na otázky, proč se mění jméno festivalu a proč bude delší než 14 dní, jsme se bohužel z plzeňského magistrátu nedočkali. Co víme ale určitě, že lidé nechtějí festival delší než 14 dní. A své o tom musí vědět i magistrát, který si v roce 2010 zaplatil průzkum, jak má festival vypadat. Z toho totiž vyplynulo, že 53 % lidí chce festival o délce 7 – 14 dní, pouze 19% by uvítalo festival delší. Necelých 30% lidí pak bylo dokonce pro festival kratší, a to v rozmezí 4-7 dní.
„Doba trvání kulturního projektu byla vypsána na celé léto od června do září,“ uvedla Herinková s tím, že v rámci festivalu proběhne jeden ucelený minimálně sedmidenní multižánrový blok. Otázka tedy je, proč si magistrát platí za peníze daňových poplatníků průzkum, jehož výsledky potom ani nevyužije.
ART Prometheus - společnost bez referencí
Protože se do tendru s podivným konceptem nepřihlásili ostřílení organizátoři, zůstalo místo pro zcela neznámé občanské sdružení. Jde o občanské sdružení z Prahy ART Prometheus, které v Plzni ještě nikdy neprodukovalo žádnou akci. "ART Prometheus má široké spektrum zkušeností především v produkci kulturních událostí i na mezinárodní úrovni (pražský mezinárodní hudební festival United Island)," uvádí se v zápisu z jednání Rady města Plzně ze dne 14. prosince. To ale není tak docela pravda. Pořadatelem a producentem festivalu United Islands není Art Prometheus, ale je to společnost Ostrovy s.r.o. "Pořadatelem festivalu je společnost Ostrovy s.r.o.," potvrzuje QAPu ředitel festivalu Martin Voňka s tím, že s ART Prometheus spolupracují. Sdružení dodává totiž část programu na festival.
Produkce velké akce a dodání programu na akci jsou ale dvě zcela odlišné věci. Možná je tedy ART Prometheus dobrým producentem divadelního programu, ale jako producent akce? A možná si jen plzeňští radní při výběru pořádající agentury zapomněli ověřit reference. A nebo si možná nic ověřovat nechtěli....
Živá ulice má mít scénu na náměstí
Těšit se můžete na Živé ulici jen na jednu věc, kterou jako občané města Plzně opravdu chcete. A to je scéna na náměstí, ta totiž většině ve zmiňovaném průzkumu chyběla. A město Plzeň ji pro letošní rok slibuje. "Mezi požadované veřejné prostory patří náměstí Republiky, další minimálně 2 scény (Proluky, U Branky, Mlýnská strouha, Měšťanská beseda apod.) a tzv. „otevřený“ veřejný prostor pro menší kulturní neziskové organizace a nezávislé a začínající umělce po celou dobu konání akce," uvedla Herinková.
FOTO: Festival Na ulici 2011 - Martin Hanáček