11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Město Plzeň představilo novou koncepci pro práci s lidmi bez domova
Řešení problematiky bezdomovectví na území města Plzně trvá už řadu let. Město v současné době na základě více jak ročního výzkumu navrhlo koncepční opatření, co a jak udělat.
„Dne 9. listopadu 2020 zastupitelstvo města Plzně schválilo zadání výzkumu bezdomovectví. Tým ze Západočeské univerzity v Plzni pod vedením docenta Jana Váně s námi podepsal smlouvu a začali výzkum řešit. Byla sestavena pracovní skupina, ve které byli politici, úředníci, odborníci a zástupci poskytovatelů sociálních služeb. Tato pracovní skupina několikrát zasedla a několikrát byly prezentovány výstupy, a to jak laické tak odborné veřejnosti. Následně byla připravena koncepce, která byla představena v komisi sociálních věcí a finálně byla odsouhlasena v pondělí 21. února letošního roku zastupitelstvem města Plzně,“ představil vývoj projektu náměstek pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem David Šlouf.
Cílem výzkumu bylo najít průnik mezi tím, jaké jsou potřeby lidí bez domova a jak jim pomoci a na druhé straně to, co by veřejnost mohla akceptovat. „Chtěli jsme se vyhnout tomu, že budeme dělat kroky, které pomohou menšině, ale na druhou stranu většina je nebude akceptovat. Proto jsme chtěli najít průnik mezi potřebami a smýšlením veřejnosti a i si svým způsobem ověřit, jak veřejnost nahlíží na lidi bez domova a jak je ochotna s nimi pracovat. Pro mě je zásadním zjištěním a zároveň velkým překvapením, že 80 % veřejnosti ze 754 respondentů si myslí, že město by mělo podat pomocnou ruku lidem bez domova,“ říká David Šlouf.
Výzkum také zjemnil stigma, že většina bezdomovců jsou narkomani a alkoholici. Ukázalo se, že 50 % lidí bez domova pije alkohol jednou nebo méně týdně, což je méně než u běžné veřejnosti. Dále výzkum například zjistil, že až 91 % respondentů z veřejnosti uvedlo, že by v Plzni uvítali bezalkoholové zóny.
Koncepce pro práci s lidmi bez domova má pět cílů, které jsou zpracovány do jednotlivých opatření. Jejich realizace závisí na dostupnosti investičních a provozních finančních prostředků a ochotě z řad poskytovatelů sociálních služeb. „Pravidelně, minimálně jsou za dva roky, bude zastupitelstvu města předkládána informativní zpráva o plnění této koncepce,“ uvedl David Šlouf.
Asi nejviditelnější budou opatření navrhovaná v cíli nazvaném Rozšíření těch řešení, která mají podporu veřejnosti. Koncepce navrhuje vybudování azylového domu s intenzivní sociálně-terapeutickou prací vedoucí ke snížení konzumace alkoholu, výdejny teplého jídla, vybudování nízkoprahového denního centra a centra pro ženy, nové noclehárny, sprch a hygienického zázemí, dostupného sociálního bydlení nebo zřízení bezalkoholových zón ve městě. „Na řadě z nich již děláme, jejich rozpracovanost je v různých stupních. Například jsme již získali dotaci na výstavbu nového azylového domu komunitního typu se sociálně terapeutickou prací ve Wenzigově ulici a na výstavbu noclehárny a nízkoprahového denního centra,“ David Šlouf.
Další z cílů počítá s Rozvojem služeb pro lidi bez domova. „Navrhovanými opatřeními jsou zřízení asertivního mobilního sociálně-zdravotního týmu, pobytového zařízení pro lidi bez domova, jež potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby, program podporovaného zaměstnávání, bydlení s podporou sociální práce, intenzivní pomoc lidem, kteří jsou na ulici krátce, zřízení kontaktního místa pro bydlení nebo udržení a rozšíření zdravotní péče pro lidi bez domova,“ přiblížila Karolína Vodičková, vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně, který za problematiku bezdomovectví a sociálního vyloučení na území města Plzně plně zodpovídá. Právě tento odbor také úspěšně pomáhá se zabydlováním domácností, jež potřebují komplexní podporu sociálního pracovníka.
Další cíl se zaměřuje na Personální a organizační zabezpečení politiky práce s lidmi v bezdomoví. Což zahrnuje personální posílení magistrátního odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování, zřízení pozice koordinátora služeb pro lidi bez domova, neboli sociálního pracovníka, pravidelné koordinační schůzky a sdělování příkladů dobré praxe nebo navýšení finanční podpory a s tím spojené úkony.
Cílem koncepce je i podpora městských obvodů při řešení a zvládání situací obyvatel vystavených problémům spojených s bezdomovím, kdy velkou část opatření je nutné realizovat ve spolupráci a shodě s vedením městských obvodů a poskytovateli sociálních služeb – monitorovat jednotlivá území a kapacity zařízení. Vyměňovat si příklady dobré praxe a také sdílet data s jinými českými městy.
Koncepce také navrhuje zacílit na pomoc ohroženým rodinám a rodinám se zvláštními potřebami. Tedy věnovat se rodinám se závislými dětmi, s dětmi vyžadujícími zvláštní potřeby, které mají sociální nebo výchovné problémy, rodinám pečujícím o člena se zdravotním postižením nebo duševním onemocněním. Důraz je kladen na oblast volnočasových aktivit pro děti a mládež a takových aktivit, které pomáhají jako prevence problémů v rodinách.
Počet bezdomovců v Plzni se už pět let drží kolem 450. Zhruba polovina v nich se pohybuje v centrálním plzeškém obvodu. Největší skupina bezdomovců je ve věku kolem 40 let. „Zjistili jsme, že zesiluje skupina ve věku 20 až 30 let a větší podíl žen," doplnil David Šlouf.
foto: ilustrační