12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Osmý ročník soutěže Šumavská mozkovka má dva vítěze
Nesmírně vyrovnaný souboj populárně naučných článků popisující výzkumy na území Šumavy nabídl osmý ročník soutěže Šumavská mozkovka 2021. Vítězové dostali shodný počet hlasů.
Shodný počet 136 hlasů získaly články Jiřího Tůmy s názvem „Mravenci jako lesní farmáři. Pasou dobytek, používají desinfekci a umí i kompostovat!“ a Josefa Štemberka s názvem „Jak z mraků vyrobit miliony? Jak jsme počítali návštěvníky v Národním parku Šumava“.
„Letošní ročník soutěže byl od počátku hlasování velmi vyrovnaný. Nakonec odskočily od ostatních články Josefa Štemberka, popisující postup při počítání návštěvnosti Národního parku Šumava a Jiřího Tůmy představující život některých mravenčích druhů. Oba články se až do samotného závěru hlasování přetahovaly o každý došlý hlas. To, že nakonec získají stejný počet hlasů, nečekal nikdo, avšak ukazuje to na vysokou kvalitu soutěže a vyrovnanost autorů,“ shrnuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Celkově v letošním ročníku soutěže hlasovalo 381 čtenářů, což je skoro o stovku více hlasů, než kolik jich dorazilo loni.
„Přiznám se, že mne překvapilo, že téma výzkumu návštěvníků zaujalo stejně lidí jako opravdu přehršel zajímavostí ze života mravenců. Jsem rád, že se mi v mém článku podařilo přiblížit metody práce při počítání návštěvníků v Národním parku Šumava a tím i svoji práci více lidem,“ sděluje své pocity vítěz osmého ročníku Šumavské mozkovky Josef Štemberk, který pracuje na Správě Národního parku Šumava již 22 let.
„Mám velkou radost, že mravenci oslovili tolik čtenářů. Bylo osvěžující psát zase jednou o mém oblíbeném tématu jinak, než jen
formou suchého vědeckého textu. A nebudu lhát - Mozkovka je krásná cena. Dám si ji na čestné místo, hned vedle mého mraveniště v kanceláři,“ hodnotí úspěch autor druhého vítězného článku Jiří Tůma, který pracuje v Ústavu půdní biologie, Biologického centra Akademie věd ČR.
Kvalita článků se každoročně zlepšuje jak textovou tak i grafickou částí. Zároveň jsou stále vyrovnanější. „Opravdu rozdíly jsou velmi malé a i my, odborná porota máme rozhodování stále těžší. Popularizace odborných vědeckých prací je přitom velice těžké téma a tak je dobře, že za osm ročníků vidíme docela velký posun k lepšímu,“ potvrzuje kvalitu soutěžních příspěvků předseda odborné poroty Tomáš Rothröckl, ředitel Správy NP Podyjí.
O vytvoření hlavní ceny, keramické Šumavské mozkovny, se postarali žáci základní školy v Borových Ladech.
Všechny soutěžní články jsou k dispozici ZDE.
foto: J. Dvořák