Plzeňský registr dárců kostní dřeně je největší v ČR

07.10.2011 18:11

Plzeňský registr dárců kostní dřeně má 36 tisíc potencionálních dárců. V celé ČR je přitom registrováno v databázi kolem 55 tisíc lidí. MUDr. Tomáš Svoboda z Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň vysvětlil, proč je tak důležité, aby v registru bylo co nejvíce lidí.

MUDr. Tomáš Svoboda

Do registru dárců kostní dřeně se v pátek 7. října přidali i fotbalisté i FC Viktoria Plzeň. MUDr. Tomáš Svoboda z Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň, který zároveň působí v Českém národním registru dárců kostní dřeně, v rozhovoru pro QAP.cz prozradil, co vlastně dárcovství kostní dřeně obnáší.

Kdo se může stát dárcem kostní dřeně?

Dárce musí splňovat základní kritéria. Jedno je věkové, to znamená 18 až 35 let. Ta horní hranice je striktně daná proto, aby dárce v registru jakoby dlouho vydržel a byl odebratelný. Dárce by měl být celkově zdravý, neměl by užívat nějaké léky na vysoký tlak, cukrovku, srdce, plíce a tak dále. To třetí kritérium je hlavně ten punc dobrovolnictví, člověk na sebe bere myšlenku, že v případě potřeby daruje kostní dřeň nebo krvetvorné buňky neznámému pacientovi, kterého nemusí nikdy poznat.

Co předchází zařazení do registru?

Pro vstup do registru dárců kostní dřeně stačí vyplnit dotazník a nechat si odebrat vzorek krve. To je v podstatě vše.

Co se děje dál?

Z krve vyšetřujeme speciální tkáňové znaky na krvinkách, podle kterých později porovnává shoda dárce a příjemce. Sousled znaků, které vyšetříme v laboratoři, bude figurovat jen v počítačové databázi a v případě, že se někde ve světě objeví pacient, který má typicky danou kombinaci znaků, počítač nám přiřadí jednoho nebo víc dárců a teprve následně zjistím, jestli je konkrétní dárce shodný s pacientem a rozjíždí se ten proces dál. Pravděpodobnost, že se dárce dostane k odběru, je jedna ku stu.

Kolik lidí je v současné době v ČR registrovanými potencionálními dárci kostní dřeně?

V České republice jsou dohromady dva registry krvetvorných buněk. Ten náš plzeňský je trošku větší, má 36 tisíc dárců. Pak je je jeden registr v Praze, založený pod IKEMem, pod institutem klinické experimentální medicíny, ten má 20 tisíc dárců. Takže je zhruba 55 tisíc dárců v České republice. Na celém světě je 18 milionů dárců a samozřejmě ta databáze je celosvětově propojena.

Registr je samozřejmě potřeba neustále rozšiřovat, aby dárců bylo co nejvíc, protože kombinací tkáňových znaků je několik miliard možných a tím pádem, abychom dali šanci co nejvíce pacientům, tak potřebujeme co nejvíc dárců.

Dnes tu se tu registrují fotbalisté Viktorky, kolik jich bude?

Máme informaci, že asi kolem pětadvaceti. Jsou to pro nás ideální dárci, to znamená mladí, zdraví, kteří pěstují sport, takže jsou opakovaně vyšetřovaní atd.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT