Sportmanie, famfrpál i miliony pro kluby. Radní Tomáš Morávek otevřeně o sportu v Plzni

10.07.2025 20:10

Sportmanie se v průběhu let vyvinula v největší sportovně-kulturní událost Plzeňského kraje. Letos nabídne řadu novinek, včetně umělého kluziště. O její proměně, podpoře malých klubů i sportovních snech jsme si povídali s plzeňským radním pro oblast sportu, mládeže a tělovýchovy Tomášem Morávkem.

Morávek

Sportmanie je dnes pro Plzeňany už ikonickou akcí léta. Když se ohlédnete, jak se tahle akce za ty roky proměnila?

Původně šlo o olympijský park během her v Riu. Podobné vznikly po celé republice. V Plzni se ale tehdejší vedení města rozhodlo koncept rozvíjet dál a vznikla Sportmanie, jak ji známe dnes. Za ty roky se z ní stala nejvýznamnější sportovní a kulturní akce celého Plzeňského kraje. Zkoušelo se několik lokalit, ale nakonec se ukázalo, že nejvhodnější je revitalizovaný areál za Plazou. Je prostorný, přehledný, má skvělé zázemí pro návštěvníky i pro prezentaci sportovních klubů. Dnes Sportmanie oslovuje nejen Plzeňany, ale zasahuje do celého regionu. Z původních 30 tisíc návštěvníků jsme se dostali na více než 50 tisíc.

Na co se mohou návštěvníci těšit letos? Bude něco úplně nového?

Letos se Sportmanie uskuteční od 16. do 24. srpna a přinese hned několik novinek. V areálu za OC Plzeň Plaza si budou moci návštěvníci vyzkoušet například umělé kluziště, zůstane oblíbená sněhová skluzavka a nově přibude laserová střelnice pro biatlon. Hlavní pódium zůstane jen jedno. Nově budou dvě velkoplošné LED obrazovky, kde poběží přenosy a ukázky prezentací sportovních klubů.

Kluby se na Sportmanii střídají v blocích. Jak je vybíráte?

V Plzni působí kolem 250 sportovních oddílů. Každý rok rozesíláme dotazníky a kluby se samy hlásí. Sportmanie je ale tak oblíbená, že se hlásí už krátce po skončení předchozího ročníku. Během devíti dní se ve třech cyklech vystřídá přibližně stovka klubů. Dáváme prostor jak těm větším, tak i menším a méně známým sportům.

Jaké sporty letos uvidíme?

Chceme, aby si každý našel to své. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku sportů. Od tradičních disciplín jako atletika, míčové hry nebo bojové sporty až po méně známé aktivity. Vyzkoušet si budou moci například střelbu, gymnastiku nebo netradiční sporty. Sportmanie je pro kluby skvělou příležitostí, jak se prezentovat veřejnosti.

Jakým dalším způsobem město tyto sportovní organizace během roku podporuje?

Plzeň opravdu žije sportem. Je tu desetitisíce aktivních sportovců. Denně mám několik schůzek s lidmi z klubů. Společně připravujeme nové projekty pro školy, náborové akce nebo se podílíme na pořádání významných turnajů a soutěží. Za mého působení se nám podařilo navýšit rozpočet na sport z 50 na 100 milionů korun ročně. To je zásadní pomoc, zvlášť v době, kdy stát nebo Národní sportovní agentura spíš ubírají. Některé kluby byly doslova na hraně přežití. Díky tomu, že jsme jim pomohli překonat těžké období, teď vidím, jak se zvedají a rostou, a to mě nesmírně těší.

A co malé kluby, které nejsou tak vidět? Mají v Plzni šanci přežít a růst?

Dnes tyto kluby často dostávají větší podporu než dřív. Mojí snahou je cílit na celé spektrum sportujících. Tedy nejen na děti a mládež, ale i na dospělé a seniory. Nechci podporovat jen fotbal a hokej, ale i sporty jako třeba jachting, kde máme mimochodem velmi úspěšné závodníky. Pomohli jsme například chlapci s Aspergerovým syndromem pořídit větší plachetnici. Takové konkrétní příběhy řešíme téměř denně a snažíme se pomoci i menším sportovním klubům.

Máte nějaký příklad méně známých, ale zajímavých plzeňských sportovních týmů?

Určitě. Máme třeba lakrosový tým Old Dogs Plzeň nebo famfrpálový tým Phoenixes Plzeň, který patří do ligy v Česku. Dál třeba úspěšný frisbee tým Atrofované ruce... a mohl bych pokračovat. V Plzni se opravdu sportuje téměř ve všem, co vás napadne a na každém rohu.

Chystají se v Plzni i nové sportovní areály?

Ano, například na Prokopávce vzniká multifunkční hřiště a měl by tam být i paddle. Na atletickém stadionu dokončujeme východní tribunu a chystáme nový povrch pro mistrovství ČR v roce 2026. V plánu je sportovní hala pro futsal a házenou na Borech, nový plavecký bazén také na Borech, ale i areál v Liticích pro americké sporty jako softball nebo americký fotbal.

Může sport podle vás pomoct i v oblasti prevence a zdraví?

Jednoznačně. Odborníci odhadují, že díky výraznému posílení prevence by se v Česku mohlo na zdravotních výdajích ušetřit stovky miliard korun. Je to velké téma pro politiky, odborníky i zdravotníky. V Plzni se prevenci a sportu věnujeme. Máme projekt Trenéři do škol, kde se licencovaní trenéři průběžně zapojují do výuky tělocviku. Dalším je Monkey Skills pro děti na druhém stupni, které často v tomto věku ztrácejí zájem o sport. A skrze nadaci Sportující mládež organizujeme třeba Sportovní hry mateřských škol. Snažíme se děti motivovat už od nejútlejšího věku.

Máte nějaký osobní „sportovní sen“ pro Plzeň?

Mým velkým snem je, aby měl každý sportovní klub v Plzni jednoho stálého zaměstnance, který by se věnoval jeho chodu od grantů až po zajištění trenérů. Teď to dělají dobrovolně po večerech, po své práci. To by výrazně změnilo prostředí a pomohlo klubům růst. A pokud bych si mohl přát ještě něco, tak třeba nový zimní stadion. Ale to už je otázka velmi vysokých investic. Kdo ví, sportovní sny jsou neomezené.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT