Továrna už není špína a termosky s kafem! Nový projekt má nalákat studenty na technické obory

11.12.2013 11:18

O technické obory na středních školách a učilištích v Plzeňském kraji není příliš velký zájem. Změnit to má nový projekt, který rozjelo hejtmanství. Ředitelé škol se podívali do provozů významných zaměstnavatelů v kraji.

P1150793_z vyrobni haly
DSC01109DSC01120DSC01112DSC01116DSC01115DSC01123DSC01124P1150752_prohlidka provozuP1150793_z vyrobni haly

O technické a učňovské obory studenti v Plzeňském kraji nemají moc velký zájem. Paradoxně jim takové obory ale slibují poměrně dobré uplatnění na trhu práce a zajištěnou budoucnost. Navíc provozy "továren" už zdaleka nejsou tím, čím byly v minulosti. Nalákat studenty má nový projekt Plzeňského kraje.

Komise pro podporu technického vzdělání začala v rámci Plzeňského kraje fungovat na jaře letošního roku a jejím cílem je ukázat studentům, rodičům, ale i zástupcům škol, že právě v těchto oborech mají děti poměrně slibné vyhlídky do budoucnosti. V Plzni se tak uskutečnilo pilotní setkání zástupců významných zaměstnavatelů v kraji s řediteli a dalšími zástupci základních škol v kraji.

"Cílem našeho setkání bylo představit ředitelům základních škola výchovným poradcům z těchto škol možnosti, které nabízí významní zaměstnavatelé v oblasti strojírenství a průmyslu na Plzeňsku. Celkem bylo osloveno zhruba 25 vybraných škol zejména plzeňských a z obcí s rozšířenou působností. Setkání se nakonec zúčastnilo na čtyřicet zástupců škol," popisuje Zdeněk Weber, zástupce komise.

"Cílem bylo informovat také o tom, jaké možnosti pro uplatnění mají absolventi strojních průmyslovek a dalších středních škol a vysokých škol s technickým zaměřením a tím trochu zvýšit zájem dětí o studium na těchto technických školách. Ten zájem o technické obory, o učňovské školství je nízký. Je to samozřejmě trochu o té společnosti, protože je dlouhodbě vytvářený dojem, že ten, kdo nemá minimálně dva vysokoškolské tituly, tak je něčím méněcenným. Ve skutečnosti tomu tak ale není," vysvětluje Zdeněk Weber. 

Ředitelé a zástupci škol se tak seznámili s chodem takových gigantů mezi společnostmi jako jsou Doosan Škoda Power, Škoda Transportation, Škoda JS a Brush SEM. "Vybrali jsme zaměstnavatele, kteří jsou navázáni na Škodu. Bylo to pilotní setkání, kdy chceme vyzkoušet, zda se osvědčí. Jde také o to ukázat, že v těchto společnostech nejde o provoz, jak je možná vžitý ve spojení se strojírenstvím. To znamená takové ty dojmy ohledně Škodováků, jak chodí do továrny s brašnami s termoskou a podobně. Také v současné době nejde o žádné špinavé provozy, ale špičkové haly a technologii," dodává Zdeněk Weber.

V budoucnu by se projekt a následné podobné setkání včetně prezentací mohl rozšířit i na další části a města regionu.

FOTO: QAP.CZ, Krajský úřad Plzeňského kraje

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT