21.08.2026 8:22
20.08.2026 10:57
Co se děje ve vnitrobloku v Přešticích? QAP zjišťoval podrobnosti - VIZUALIZACE
20.08.2026 9:41
Hurá do školy aneb Děti, hýbejte se! Na Jedničce se rozloučí s prázdninami
Univerzity dvou budoucích evropských měst kultury navázaly spolupráci
Univerzity dvou budoucích evropských měst kultury, Plzně a belgického Monsu, uzavřely smlouvu o partnerství. Realizovány budou prostřednictvím výměnných pobytů studentů i pořádáním konferencí, výstav a seminářů.
Dvě budoucí evropská města kultury a jejich dvě univerzity, tato skutečnost stála na počátku úsilí o smluvní zakotvení spolupráce mezi Západočeskou univerzitou v Plzni a univerzitou v belgickém Monsu.
Rámcovou smlouvu o partnerství podepsali v první polovině měsíce června v Belgii prorektor ZČU pro rozvoj a vnější vztahy Josef Basl a rektor univerzity v Monsu Calogero Conti.
Plzeň a Mons jsou jediná dvě města s titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Rámcová smlouva má posílit vazby mezi oběma regiony a nastartovat dlouhodobější spolupráci.
"Vítáme uzavření partnerství s univerzitou v Monsu a těšíme se na společné aktivity, které naše dvě města sblíží a umožní nám ještě intenzivněji prožít jedinečný rok 2015, kdy budeme společně v centru pozornosti evropské kultury," uvedla rektorka ZČU Ilona Mauritzová.
Spolupráce bude probíhat například formou vzájemných výměnných pobytů studentů a učitelů či pořádáním společných konferencí, seminářů a výstav, na kterých budou studenti a pedagogové obou univerzit prezentovat jejich odborné práce.