31.05.2025 20:06
Na Plzeňsku proběhla jízda historických vozidel
Podívejte se na fotky
31.05.2025 20:06
Podívejte se na fotky
31.05.2025 13:28
31.05.2025 8:40 31.05.2025 11:53
Most u Jižního nádraží v Plzni ponese jméno významného českého básníka Ivana Magora Jirouse. Rozhodli o tom zastupitelé třetího plzeňského obvodu.
Plzeň bude mít most pojmenovaný po významném českém básníkovi. Zastupitelé za TOP 09 třetího plzeňského obvodu podpořili návrh na pojmenování mostu u Jižního nádraží na "most Ivana Magora Jirouse". Díky jejich hlasům ponese tento most jako první veřejný prostor v republice jméno významného českého básníka undergroundu Ivana Martina Jirouse zvaného „Magor“.
„Ivan Martin Jirous by velký český básník, hrdina, dlouholetý vězeň a disident, který se nikdy neshrbil. Jsem rád, že poté, co mu byla letos udělena cena 1. června, jsme po něm mohli pojmenovat most, který vede na Bory – část Plzně nechvalně proslulou právě svou věznicí, ve které popravili např. Heliodora Píku a poté věznili řady disidentů včetně Václava Havla,“ říká předseda plzeňské TOP 09 Ondřej Ženíšek.
Tento nápad vítá i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. ,,Ivan Martin Jirous byl jedinečný člověk. Pojmenovat po něm most je krásný nápad. Byl veliký básník, vzdělaný kunsthistorik a autor nejlepší knihy o hudbě českého undergroundu. Na druhou stranu byl opravdový hrdina, který se nikdy nenechal zastrašit zlem a kvůli tomu si odseděl mnoho let v žaláři v nejtvrdších podmínkách. Lidi na něho vzpomínají jako na muže, který stál v pozadí The Plastic People of the Universe a napsal texty jejich nejkrásnějších písní," tvrdí Karel Schwarzenberg.
S nápadem pojmenovat po disidentovi, básníkovi a politickém vězni Ivanovi Martinu Jirousovi, který zemřel loni na podzim, přišla začátkem tohoto roku tři občanská sdružení Johan, ProPhoto a HUMR.