Váleční veteráni se setkali s Plzeňany! "Díky za to, že nás oslavujete,"říká nejstarší z veteránů

04.05.2014 9:09

Slavnosti svobody přinesly tradiční setkání válečných veteránů s Plzeňany. Beseda je každý rok plná emocí, dojetí a dokonce i slz. "Jste báječné město, báječní lidé," děkoval Robert Gilbert z americké 2. pěší divize.

140503_veterani_vecere
140503_veterani_beseda6140503_veterani_vecere140503_veterani_vecere1140503_veterani_vecere2140503_veterani_vecere3140503_veterani5

Slavnosti svobody každý rok přináší mimo jiné i setkání válečných veteránů s Plzeňanay a také v letošním roce šlo o setkání, které bylo naplněné vřelostí, zároveň dojetím a velkými emocemi. Letos se o své vzpomínky podělili veteráni nejen ze Spojených států, ale také z Belgie.

Setkání s veřejností a beseda se knalo v kulturním domě Peklo a opět proběhlo za mimořádně působivé atmosféry. Tradiční setkání jsou vždy spojené především s emocemi a velkým vděkem. "Chtěl bych vám poděkovat za laskavost, vřelost, za milé přijetí. Jste báječné město, báječní lidé. V roce 1945 jste se o nás starali s velkou péčí, laskavostí a vřelostí a po roce 1990 to nebylo jiné. Díky za to, že nás oslavujete a že můžeme být součástí oslav vaší svobody,“ pronesl nejstarší z veteránů 98letý Robert Gilbert z americké 2. pěší divize.

O své vzpomínky se s veřejností podělili také veteráni z Belgie, kteří se podíleli nejen na osvobození Plzně, ale také Holýšova.

Do Plzně přijel také Charles Nobel, který společně s Georgem Patton Watersem a Marionem Kirkhamem doplnili přítomné americké a belgické veterány jako příbuzní vojáků, kteří se na osvobozování Plzně podíleli. "Můj otec, plukovník Nobel, byl nasazen jako řadový voják a důstojník. Sloužil v Číně, v Japonsku, na Filipínách a v dalších zemích, takže se setkával s nejrůznějšími národy. Mnohokrát mi říkal, že nejvíce si váží Čechů. Nikdo není našemu myšlení tak blízký jako Čechoslováci. V tom, že mají rádi individualitu a svoje svobody. Tohle je moje devátá návštěva České republiky a já mám úplně stejný pocit, jako měl můj otec,“ uvedl Charles Nobel.

Veteránům se jako každý rok dostalo také přijetí na radnici. "Od roku 1945 uplynulo již 69 let a jsem plně přesvědčen, že si myšlenku svobody musíme stále připomínat. Svoboda je to nejdůležitější, za co musíme bojovat,“ zaznělo od primátora Martina Baxy.

Válečné veterány mohou lidé během oslav vidět v rámci nejrůznějších oficiálních částí programu. Zúčastní se i nedělního Convoye of Liberty a chybět nebudou na řadě akcí ani v dalších dnech.

FOTO: Magistrát města Plzně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT