Vědci z Fakulty filozofické ZČU zkoumali v Africe zaniklá svahilská města

16.03.2022 11:52

Unikátní počítačové modely zaniklých svahilských měst vytváří v současné době mezinárodní tým odborníků. Data získali vědci při nedávném terénním výzkumu v Keni.

Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (2)
Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (2)Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (1)Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (1)Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (3)Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (4)

„Díky provedenému výzkumu a dokumentaci těchto lokalit se nám například podařilo prokázat, že při budování předkoloniálních svahilských měst byla značná pozornost věnována plánování a budování uliční sítě a že i kamenné budovy procházely relativně častými přestavbami,“ přibližuje Monika Baumanová první zjištění terénní části prestižního výzkumného projektu, na němž se podílí Centrum afrických studií Fakulty filozofické ZČU, které funguje na katedře blízkovýchodních studií.

Projekt „Srovnání transformace městské morfologie z předkoloniálních do koloniálních urbánních tradic“ je zaměřený na vliv kolonialismu na prostorovou strukturu měst. Do mezinárodního týmu je vedle odborníků ze ZČU zapojen i tým z katedry geomatiky z Univerzity v Kapském Městě v Jihoafrické republice, vedený profesorem Heinzem Rütherem.

Zkoumání měst v Keni_foto ZČU (4)

Jedná se o první projekt z oboru historické archeologie zabývající se subsaharskou Afrikou, který realizuje česká univerzita. Umožňuje nám významně přispět do mezinárodní debaty o globálním vývoji měst a urbanismu,” říká hlavní řešitelka projektu Monika Baumanová z Fakulty filozofické ZČU.

Projekt je zaměřený na několik geografických oblastí – především východní a severní Afriku a oblasti Pyrenejského poloostrova. Zkoumané regiony v Africe byly přitom dějištěm evropského a arabského kolonialismu, zatímco dnešní Španělsko bylo naopak ve středověku kolonizováno muslimy z Afriky. Cílem je v rámci zvolených oblastí porovnat, jakým způsobem se koloniální historie vepsala do podoby měst – jejich uliční sítě, rozmístění staveb a jejich prostorového kontextu. Hlavní důraz je přitom kladen na budovy a prostranství s veřejnou společenskou funkcí, kde se v minulosti mohli shromažďovat lidé za účelem náboženským, obchodním nebo politickým, jako jsou například mešity, trhy nebo náměstí.

Plzeňští vědci v současné době dokončili 3D skenování a mapování dvou zaniklých předkoloniálních měst Jumba la Mtwana a Mnarani v Keni, která pocházejí ze 14. – 15. století. “Svahilská přímořská města byla klíčová pro rozvoj dálkového obchodu mezi vnitrozemskou Afrikou a oblastí středního východu, Indie a Číny,“ vysvětluje Monika Baumanová. „Protože velká část staveb v těchto městech byla kamenná, dochovávají se na těchto lokalitách stojící pozůstatky zdí a různých architektonických prvků, které lze zkoumat nedestruktivním povrchovým průzkumem,“ dodává.

Modely slouží nejen výzkumným účelům, ale umožní veřejnosti po celém světě navštívit pomocí virtuální reality dávno zaniklá města východní Afriky. V současné době má modely dvou zaniklých měst k dispozici National Museums of Kenya, tamní odborníci je mohou využít pro účely památkové péče.

 

foto: ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT