07.04.2026 19:14
Pozor! Už ve středu 8. dubna začíná instalace nových mol na Ostende
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 19:14
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 11:11
07.04.2026 6:54 07.04.2026 10:45
Upozorňujeme na uzavření silnice l. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod z důvodu dopravní nehody. Policisté z obou směrů odklánějí dopravu na stanovené objízdné trasy
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Policií ČR aktuálně zajistili zásilku nevyhovujícího medu určeného pro tržní síť.
"Tento med byl na etiketě označen neexistujícím výrobcem a ke zboží byl připojen paragon – daňový doklad – uvádějící nepravdivé IČO, název firmy a adresu výrobce, respektive uváděl údaje neexistujícího subjektu," uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
U zajištěné zásilky medu inspektoři zjistili následující nepravdivé údaje:
na etiketě spotřebitelského balení (sklenici) medu:
výrobce: Český med, Valašské meziříčí, Česká republika
na daňovém dokladu
dodavatel: ČESKÝ MED, Bezručova 24, Valašské Meziříčí
IČO: 66347128
(tento subjekt neexistuje)
Pachatel pokoušející se na trhu udat med neznámého původu, využívá nejen fiktivní údaje, ale zneužívá i údaje existujících společností zabývajících se výrobou a prodejem medu a klamavě jimi opatřuje průvodní dokumentaci k medům neznámého původu.
"Inspektoři ze zajištěné zásilky odebrali vzorky pro analýzu v laboratoři. U již dříve odebraných vzorků výsledky rozborů prokázaly, že tyto medy jsou nevyhovující v parametrech aktivita diastázy, sacharóza a HMF, prokazují tak falšování a porušení jakostních parametrů medu," vysvětluje dále Pavel Kopřiva.
Inspekce doporučuje všem prodejcům a obchodníkům s medem, aby věnovali zvýšenou pozornost autenticitě původu tohoto sortimentu a to včetně ověřování autenticity zboží přímo u výrobců nebo dodavatelů medu.
V případě pochybností ohledně původu medu nebo při nestandardních a podezřelých praktikách na straně dodavatelů se mohou prodejci obrátit přímo na SZPI.
foto: SZPI