07.04.2026 19:14
Pozor! Už ve středu 8. dubna začíná instalace nových mol na Ostende
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 19:14
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 11:11
07.04.2026 6:54 07.04.2026 10:45
Upozorňujeme na uzavření silnice l. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod z důvodu dopravní nehody. Policisté z obou směrů odklánějí dopravu na stanovené objízdné trasy
Pacienti s poruchami sluchu můžou teď komunikovat s personálem nemocnic pomocí tabletů, které jsou nainstalovány a určeny speciálně pro neslyšící.
Komunikace s neslyšícími pacienty v nemocnicích Plzeňského kraje bude snadnější. Lidé s poruchami sluchu můžou nově komunikovat s personálem pomocí speciálních tabletů. Ty převzalo pět ze šesti krajských zdravotnických zařízení a jsou nainstalované a určené právě pro komunikaci s neslyšícími, 24 hodin denně nabízí spojení s tlumočnicí do znakové řeči.
Tablet i službu tlumočníka poskytuje Agentura pro neslyšící a od ní mají nemocnice přístroje pronajaté bezplatně na rok a pokud se osvědčí, půjčka se automaticky prodlouží.
„Projekt běží v celé zemi. Naší snahou je, aby byl minimálně jeden tablet v každém okrese," říká manažerka plzeňské pobočky Agentury pro neslyšící Olga Blahovcová. V případě potřeby tlumočení stačí tablet připojit k internetu a přihlásit se na „videochat" komunikačního prostředí „skype". V tabletu je spojení nainstalované a automaticky se dovolá jedné z 12 tlumočnic do znakové češtiny. „Pomocí zabudované kamery je snímán neslyšící pacient a tlumočnice jej překládá do mikrofonu mluveným slovem. Lékař to slyší z reproduktoru tabletu. Sám pak na pacienta a zároveň do tabletu mluví a tlumočnice to pak znakuje přes monitor pacientovi," vysvětluje Olga Blahovcová.
Tablety ze skupiny ZHPK dostaly Domažlická nemocnice, a.s., Klatovská nemocnice, a.s., Nemocnice následné péče Svatá Anna, s.r.o. (Planá), Rokycanská nemocnice, a.s. a Stodská nemocnice, a.s..
FOTO:Ilustrační