Rock Piont výprodej Camping

Tragická srážka vlaků na Domažlicku: Tři mrtví, desítky zraněných - FOTO

04.08.2021 8:55     04.08.2021 16:52

U obce Milavče v okrese Domažlice došlo ve středu 4. srpna v ranních hodinách k tragické nehodě dvou vlaků. Na místo okamžitě vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému.

nehoda vlaku3
nehoda vlaku2nehoda vlaku3132nehoda vlakunehoda vlaku1nehoda vlaku4546897cdeb

"Dnes krátce po osmé hodině došlo ke střetu dvou vlaků na trati v obci Milavče na Domažlicku. Všechny složky IZS na místě," uvedla na svém Twitteru Policie ČR.

Při střetu zemřeli celkem tři lidé (dva strojvedoucí, jedna žena), 36 zraněných osob bylo transportováno do zdravotnických zařízení, další lidé byli lehce zraněni.  "Při střetu utrpěli zranění neslučitelná se životem osmapadesátiletý muž, osmačtyřicetiletý muž a sedmačtyřicetiletá žena," uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.

Srazil se Ex 351 Západní expres, který mířil z Mnichova do Prahy, s osobním vlakem 7406 RegioShark jedoucím z Plzně do Domažlic. Trať číslo 180 bude celý den uzavřena.

"Poplach byl vyhlášen celkem jedenácti jednotkám. Místo zásahu máme rozdělené na dva úseky. Transportujeme osoby z vlaku. Na místě je několik desítek zraněných," informuje mluvčí hasičů Petr Poncar. 

"U tragické nehody zasahuje LZS Praha-Plzeň-Hradec-Jihočeský, 5 vozů hromadného postižení osob s nutným vybavením pro další ošetřování na místě, 5 vozů rychlé zdravotnické pomoci. Dále 2x RV s lékařem a inspektorem provozu. 5 prostředků z Německa," uvedla mluvčí záchranky Mária Svobodová.

Na místě je aktuálně několik desítek policistů, deset kriminalistů na místě řeší příčinu nehody. Dopravní policisté odklání dopravu mimo místo nehody. Mezinárodním vlakem cestovalo několik cizinců. "Tři osoby německy hovořící jsou v péči posádek z Německa a následně transportování do Německých nemocnic. Pozemní cestou jsou transportování 4 pacienti, 3 středně zranění do FN na akutní příjem, 1 se středně těžkým zraněním do Domažlické nemocnice. Cestou LZS jsou odtransportování 4 pacienti, 2 zranění Praha Motol a VN Střešovice, dva zraněný do FN na Emergency," dodala Mária Svobodová.

Situace je vážná. Aktuálně je 48 zraněných mimo ohrožení života, 4 zranění s nutností transportu na traumacentrum a 2 mrtví, 6 osob bylo transportováno pozemní cestou do nemocnic.

HZS Plzeňského kraje zřídil informační linku pro občany postižené touto mimořádnou událostí na telefonním čísle 950 330 330. Linka je ale pouze pro lidi, kterých se událost přímo dotýká( účastníci nehody, příbuzní atd).

Transfuzní oddělení FN Plzeň prosí o rychlou pomoc. Kvůli nehodě je potřeba spousta krve, oddělení proto žádá dárce o krev. Dnes je možné se na Transfuzní oddělení dostavit do 17:00 hodin.

Aktualizace 11:34

Další mrtvý. "Jednu osobu, doposud pohřešovanou jsme již nalezli. Bohužel nejeví známky života, hasiči budou muset tělo vyprostit," uvedl Poncar. Celkem si nehoda vyžádala tři osoby, z nichž byla jedna žena, která vlakem cestovala a dva strojvedoucí.

Na místě jsou domažličtí kriminalisté, provádějí šetření. Případ si převezmou. Na místě jsou i policistky Odboru mezinárodních vztahů a policejní krizoví interventi.

Aktualizace 15:45

První volání na tísňovou linku 155 přišlo na ZZS PK v 8:08 hod, první výjezdové skupiny dorazily na místo neštěstí v 8:18. Zdravotnické operační středisko ZZS PK řeší událost jako HPO (hromadné postižení osob) a vyhlašuje tzv. traumaplán. Podle prvotního odhadu je místě více než 50 postižených.

"Na místě události utrpěly tři osoby zranění neslučitelná se životem (oba strojvůdci a jedna cestující), osm osob utrpělo těžká zranění, 6 lidí bylo poraněno středně těžce a 50 lidí lehce (většinou pohmožděny, drobné rány od skla apod.)," informuje záchranná služba v oficiální tiskové zprávě.

Zranění lidé byli transportováni do nemocnic v Plzni, Praze, Klatov, Stodu, Domažlic. 10 cizinců transportovaly sanitní vozy do SRN.

Celkem bylo nehodou zasaženo 67 osob, z nichž 36 bylo transportováno do zdravotnických zařízení.

"Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje děkuje za spolupráci všem složkám IZS, ale také mnoha českým ZZS za okamžitě nabídnutou pomoc. Nabídky těch vzdálenějších jsme nevyužili, ovšem za vstřícnost jsme vděční. Zvláštní poděkování pak patří kolegům z Německa, kteří na místo tragické nehody vyslali rovněž značný počet sil a prostředků. Vážíme si i pomoci řidičů sanitek DRNR a nabídky kapacit vzdálenějších nemocnic," informuje dále Zdravotnická záchranná služba.

AKTUALIZACE 16:51

Škody podle Drážní inspeckce přesáhnou 100 mil. Kč. Příčina je zatím v šetření.

"Pět inspektorů Drážní inspekce, včetně generálního inspektora, na místě provádí šetření příčin a okolností vzniku této mimořádné události. V tento okamžik můžeme sdělit, že expres z Mnichova měl ve Výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody nezastavení vlaku jsou předmětem šetření," uvedla Drážní inspekce.

Trať bude podle předběžných odhadů zprovozněna až v pátek večer.

Foto: PČR, HZSPK, LZS Armády České republiky

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Enyaq Enyaq coupé