Tři požáry na Domažlicku, jeden možná založený úmyslně

24.08.2011 10:02

Počátkem týdne došlo na Domažlicku ke třem požárům. U Spálence hořelo v opuštěném domě a policisté nemohou vyloučit, že byl oheň založen úmyslně!

Policisté a hasiči na Domažlicku měli začátkem týdne napilno. Vyjet museli hned ke třem případům požáru, přičemž u jednoho zatím nemohli vyloučit úmyslné založení!

V pondělí 22. srpna ve dvě hodiny v noci vyjeli hasiči a policisté k Jeníkovicím nedaleko Horšovského Týna po telefonickém oznámení, že u obce hoří. "Na místo vyjela okamžitě policejní hlídka a též hasiči záchranného sboru z Domažlic. Bylo zjištěno, že došlo k zahoření černé skládky. Oheň se naštěstí nerozrostl tak, aby způsobil nějakou škodu, neboť byl včas uhašen," sdělila mluvčí domažlické policie Zdeňka Vogeltanzová s tím, že policisté šetří věc jako podezření z přestupku proti veřejnému pořádku, jelikož je zde důvodné podezření, že dosud neznámý pachatel neoprávněně založil skládku mimo vyhrazená místa. "Za tento přestupek podle § 47 odstavec 1, písmena h) hrozí pokuta do 50 tisíc korun," dodala mluvčí.

Druhý případ byl nahlášen v úterý 23. srpna hodinu po poledni, a to přímo v Domažlicích v Chrastavické ulici. "26letý muž spatřil hořící travní porost na jedné zahradě, kde 57letý muž zapálil na ohništi spadané větve ze stromů a oheň přeskočil na okolní zahradní porost," vysvětlila Vogeltanzová s tím, že policisté kontaktovali na místě velitele hasičů, který sdělil, že byl oheň uhašen a je pod kontrolou.

Třetí případ byl nahlášen v úterý kolem 15. hodiny. "52letá žena spatřila dým vystupující z opuštěného domu za Spálencem. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Domažlic a dobrovolná jednotka hasičů ze Všerub. I zde byl požár včas uhašen a škoda vznikla pouze na dřevěné kůlně přistavěné u domu, a to ve výši 4 tisíc korun. Šetřením bylo zjištěno, že se zde jedná o opakovaný případ požáru a není vyloučeno úmyslné zavinění nebo nedbalost!" prohlásila Vogeltanzová.

Pozor na zakládání ohňů!

Policie ČR varuje občany před zakládáním ohňů poblíž lesních porostů, poblíž polí se zralým a suchým obilím, ale i poblíž obydlí.
Poslední prázdninové táborové ohně bychom měli mít pod kontrolou a zopakovat si bezpečnost při jejich pořádání.

Místo táboráku je nutno i vhodně uspořádat. "Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí, například obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy a podobně. Nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako benzín, naftu či líh," uvedla Vogeltanzová a pokračovala: "Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru! Opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte."

Zejména půda v jehličnatém lese je z hlediska možného vzniku a šíření požáru riziková. "Hrabanka tvořená zetlelým jehličím může prohořet až do značné hloubky a nepozorovaně se šířit do stran i mimo ohniště. Nedbalé uhašení proto nestačí a ohniště je nutné důkladně prolít vodou!" dodala mluvčí.

Za silného větru nebo v období extrémního sucha bychom oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměli rozdělávat vůbec.
Pamatujte, že děti by neměly být u ohniště ponechány bez dozoru plnoleté osoby. Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici). Oheň neroznášejte po okolí, například na zapálené větvi. Pamatujte, že oheň a alkohol nepatří k sobě! Zvlášť pozor na sezení a hry příliš blízko plamenů, stačí málo a může dojít k vznícení šatů, ožehnutí vlasů, řas a popálení.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT