Celkem 88 tisíc zaplatili řidiči, kteří vjeli k Černému jezeru

17.01.2014 11:52

Pokuty za neoprávněný vjezd k Černému jezeru byly zaplaceny. Každý řidič zaplatil 4 tisíce, celkem tedy vybral Národní park na pokutách 88 tisíc korun.

Černé jezero571

Všichni řidiči BMW, kteří v říjnu minulého roku bez povolení vjeli do přísně chráněné oblasti k Černému jezeru, zaplatili tu nejvyšší možnou pokutu, jakou mohli dostat. O vjezdů luxusních bavoráků jsme vás v loňském roce informovali - více v článku.

Všech 22 přestupců zaplatilo čtyř tisícovou pokutu za nepovolený vjezd do přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero vloni v říjnu. "Byla to maximální pokuta, kterou jim Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava mohla vyměřit. Tím je celý případ, který v říjnu loňského roku vzbudil v médiích velký rozruch, uzavřený," uvedl Pavel Pechoušek z NP Šumava.

Správa Chráněné krajinné oblasti Šumava prověřila při zkoumání tohoto případ všechny podrobnosti a okolnosti. „Přestupcům jsme v příkazním řízení udělili pokutu 4000 korun, což je nejvyšší sazba, kterou lze v tomto řízení uložit, běžně se za přestupek tohoto typu dává pokuta 2000 korun. Ve zvláště chráněném území ale může být uložena pokuta až dvojnásobná," uvádí Pavel Hubený, šéf Chráněné krajinné oblasti Šumava.

S přístupem Správy CHKO Šumava je spokojený i Václav Vetýška, který na celou aféru upozornil.
„Oceňuji, že Správa CHKO Šumava dotáhla celou událost z loňského podzimu do konce, tak jak slíbila. Pro mne nebylo důležité kolik zaplatí - to stanovuje zákon, ale to, že Správa CHKO Šumava jasně ukázala, že porušení zákona musí být potrestáno. A to se uskutečnilo. Snad je to poučení pro ostatní, kteří by chtěli upřednostnit svou drzost a povýšenost nad úctou a pokorou vůči takovému jedinečnému skvostu přírody v naší zemi, jakým Černé jezero je," uvádí Václav Vetýška, který má momentálně výstavu fotografií Šumavy na půdě Evropského parlamentu v Bruselu.

Správa CHKO Šumava mohla udělit pokutu až do výše dvou milionů korun - ale jen v případě, že by se prokázalo, že akci organizuje právnická osoba. „Že by organizátorem této neuvěřitelně zpupné, spanilé jízdy byla právnická osoba, se nepodařilo prokázat. My jsme dali nevyšší možnou pokutu, kterou nám umožňují zákony týkající se pravidel ochrany přírody," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Problém byl také v tom, že řidiči dostali na místě symbolickou pokutu ve výši 100 korun.
To nám také nepomohlo, protože dávat dva tresty za jeden přestupek prakticky nejde. Přesto jsme využili všech možností, které nám dává zákon o ochraně přírody. Jsem však přesvědčen, že celá kauza a výsledná pokuta 88 tisíc korun je dostatečným varováním a signálem, že toto se zkrátka v chráněném území nesmí dělat," komentuje případ Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

ilustrační foto

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT