Arboretum Sofronka mimořádně nabídne i umělecká díla

23.09.2021 17:01

Do půvabné Sofronky se většinou chodí za borovicemi a přírodou. Už tuto sobotu sem ale můžete přijít za výtvarným uměním. Arboretum mimořádně nabídne Pacíka, Nejdla i Kovaříka.

DSCN9245
DSCN9245DSCN9300DSCN9338DSCN9245DSCN9300DSCN9338

V sobotu 25. 9. 2021 od 15 hodin mohou do arboreta přijít milovníci výtvarného umění. A mají se na co těšit!

Arboretum Sofronka v Plzni – Bolevci nabídne netradiční výpravu za uměleckými díly převážně autorů ze zlatých 60. let 20. století. František Pacík nebo Slavoj Nejdl, autoři zajímavých abstraktních soch, které zdobí veřejná prostranství nejen v Plzni, bývali na Sofronce častými hosty. Přátelili se se zakladatelem arboreta ing. Karlem Kaňákem a tak se některá jejich díla nacházejí i v arelálu Sofronky.

Jiří Kovařík zase vytvořil nástěnnou malbu Džungle, která se dnes nachází v kanceláři správní budovy a nebývá běžně přístupná veřejnosti. Současný správce, Jan Kaňák, který bude rovněž na umělce spjaté se Sofronkou vzpomínat, umožní v rámci akce alespoň nahlédnutí k tomuto málo známému uměleckému dílu.

Nejznámnější sochou Františka Pacíka na území Plzně je např. abstraktní mramorové dílo Karbon I, stojící v Sousedské ulici na Doubravce. Betonový model, který zazářil na slavné výstavě Socha a město roku 1964 dnes zdobí právě Sofronku. Monunentální památník bojovníků a obětí válek vytovřené roku 1967 Slavojem Nejdlem znají Plzeňané z náměstí Míru, kde sousoší stojí před budovou rozhlasu. Autor nástěnné výmalby v kanceláři Sofronky, Jiří Kovařík, si v objektu lesovny mezi lety 1967 - 1968 vyzkoušel malbu do omítky, když jej čekala velká zakázka pro plzeňskou restauraci Bohemia.

Součástí akce bude krátké přestavení autorů a jejich děl formou prezentace s možností prohlédnout si i autentická díla v prostředí Sofronky a nahlédnout do kanceláře s výmalbou.

Akce se koná v rámci letošního Plzeňského literárního festivalu.

foto: David Růžička

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT