11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Horská služba na Šumavě slaví 70 let od založení! Byla jednou z prvních v republice
Horští záchranáři na Šumavě slaví v letošním roce významné výročí. Před 70. lety vznikla jako druhá v republice, původně jako pobočka horské služby v Krkonoších.
Sedmdesát let od založení slaví v letošním roce horská služba na Šumavě. Oslavy se chystají na sobotu 6. října. Zváni jsou všichni návštěvníci z řad turistů, lyžařů a přátel Šumavy.
"Pro veřejnost jsme v rámci Dne otevřených dveří připravili řadu ukázek naší záchranářské činnosti a představíme i techniku, kterou při zásazích běžně používáme. To vše proběhne v sobotu od 9:00 do 17:00 v Domě Horské služby na Špičáku,“ zve návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava s tím, že stávající záchranáři nezapomínají ani na své veteránské kolegy. Pro ně je jako dík za dlouholetou činnost připraveno 25. setkání veteránů šumavské HS, které proběhne od 10:00 v hotelu Stella.
Horská služba Šumava byla založena jako druhá v republice po Krkonoších 16. června roku 1948. "Mohla vzniknout už o deset let dřív, ale události roku 1938, týkající se právě pohraničí, a pak nacistická okupace, tyto snahy přerušily. A v roce 48 vznikla na Špičáku šumavská Horská záchranná služba jako pobočka tehdejší HZS Krkonoše,“ uvedl k výročí Michal Janďura.
Činnost horské služby na Šumavě byla však na dlouhá léta omezena rozšíření hraničního pásma, které bylo pro turistiku a zimní sporty zcela uzavřené. "Uzavřen byl dokonce i Špičák. Ve zbytku pohoří ale činnost HZS pokračovala s úspěchem, naštěstí hned po Špičáku vznikla další stanice v Hojsově Stráži a pak se podařilo založit i další,“ komentoval Michal Janďura situaci v době komunistického režimu.
V roce 1957 zanikla původní Horská záchranná služba a pod Československým svazem tělesné výchovy vznikla pokračující Horská služba. "A jakmile se po roce 1989 zrušila hraniční pásma, mohl se víc rozvíjet turistický ruch a objevily se nové lokace s kvalitními sjezdovými tratěmi. Tím ovšem výrazně přibylo i naší práce s potřebou lepšího zázemí, lepšího vybavení a perfektního výcviku členů,“ dodal náčelník Janďura s tím, že na Šumavě nyní působí 13 profesionálních, 36 dobrovolných členů a 3 lékaři.
FOTO: ilustrační