Klatovská nemocnice zprovoznila dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči

13.02.2016 18:34

Klatovská nemocnice zprovoznila oddělení Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Jedná se o poslední typ lůžek, který dosud v nemocnici chyběl.

Foto ZHPK

Slavnostní zprovoznění se konalo za účasti zástupců Plzeňského kraje i města Klatovy. První pacienty přijalo oddělení už minulý týden a brzy zaplní všech deset lůžek. 

"Vybudováním tohoto oddělení jsme prakticky schopni poskytovat kompletní intenzivní péči, jak akutní tak i chronickou a nyní i dlouhodobou ošetřovatelskou. Tím se uzavírá takový ten pomyslný kruh v péči o pacienty, u kterých jsou ohroženy životní funkce," vysvětlil vedoucí lékař oddělení Roman Krátký s tím, že na oddělení jsou momentálně čtyři pacienti. "Očekávám, že zbylá lůžka obsadíme v příštím nejpozději v přespříštím týdnu," doplnil.

Jedná se o pacienty, kteří jsou velmi často v bezvědomí, už ale mimo akutní ohrožení života. Některé z životních funkcí jsou však závislé na přístrojích a oni sami pak na péči odborného personálu. Nikoli už přímo na lékařské péči, jak je tomu na oddělení následné intenzivní péče, ale na nelékařském personálu, který sleduje monitory životních funkcí, podává předepsané léky, polohuje pacienty, rehabilituje s nimi a podobně. 

Všichni současní pacienti byli dosud právě na lůžkách následné intenzivní péče, kterých je v Klatovech šest. Uvolněná se už ale opět zaplnila.

Lůžka DIOP se nachází v budově u jižního vjezdu do areálu nemocnice, která patří k nejstarším v areálu. Od roku 1914 v ní bylo ředitelství nemocnice a lékařské pokoje. Později pak oddělení ORL a od roku 2012, kdy se většina lůžkových oddělení přestěhovala do nového nemocničního monobloku, jsou zde nemocniční laboratoře.

Část budovy je zatím nevyužitá. Koncepce rozvoje nemocnice ale počítá s jejím opětovným zaplněním. "Jednáme o tom, že bychom v nemocnici zřídili takzvané iktové centrum, což je pracoviště, které se specializuje na diagnostiku a léčbu akutních cévních mozkových příhod. Toto centrum ale musí být součástí traktu intenzivní péče, neboli musí být přímo v monobloku. Tam by obsadilo prostory současného oddělení následné intenzivní péče, které bychom tedy přemístili právě do volných prostor vedle dnes otvíraného pracoviště," uvedl ředitel nemocnice František Lešundák.

Lůžka DIOP zřídila nemocnice s minimálními náklady. Stavební úpravy vyšly na 250 tisíc korun, nová polohovatelná lůžka včetně speciálních matrací na 790 tisíc a doplnění přístrojového vybavení zhruba milion korun. Velkou část z této sumy uhradila nemocnice z dotace Ministerstva zdravotnictví ČR.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT