15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
O sázení stromků na Šumavě je zájem, přijede i režisér Troška a Marek Ztracený
Pomáháme zeleným lesům Šumavy, to je název projektu Národního parku Šumava. Sobota 8. října tak bude ve znamení sázení nových sromků stovkami dobrovolníků na třech místech Šumavy.
Sobota 8. října bude na Šumavě ve znamení sázení nových stromků. Národní park Šumava totiž vyzval dobrovolníky k pomoci v obnově lesa. O sázení je velký zájem, přijede dokonce režisér Zdeněk Troška a zpěvák Marek Ztracený, oba šumavští rodáci.
Projekt se jmenuje Pomáháme zeleným lesům Šumavy a je na programu už v sobotu 8. října. Na celkem 3 místa na Šumavě přijedou dobrovolníci sázet stromky. Jde o Modravu, České Žleby a Prášily. Chybět nebude šumavský patriot, rodák z Hoštic u Volybě, jeden z nejznámějších českých režisérů Zdeněk Troška. „Zelený les je nejkrásnější věc na světě. Pocházím z myslivecké rodiny a od mala jsem pomáhal při sázení stromků, což je podle mě ta správná cesta pro obnovu lesa," říká Zdeněk Troška.
Dalším kmotrem sázení bude rodák ze Železné Rudy Marek Ztracený. „Podporuji kroky současného vedení Správy národního parku Šumava. Na Šumavě jsem vyrostl a chci, aby zůstala zelená. Rozhodně si nepřeji, abych měl za domem zrzavý a nezdravý les," říká Marek.
Sázení stromků pro veřejnost bude probíhat celkem na třech místech:
Sázet se bude na Modravě, Prášilech a Českých Žlebech, v sobotu 8. října od 9 do 15 hodin. Kvůli velkému zájmu se lidé hlásili už několik dní předem, a to prostřednictvím mailu pomahamesumave@npsumava.cz. NP Šumava potvrdil, že svou účast na sázení přislíbila stovka lidí z celé republiky. „Když vidím, jak Šumava začíná šednout, chci jí přijet pomoc, i kdybych měl zasadit jen jeden strom," odůvodnil svou účast například Zdeněk Zlámal, který chce přijet až z Ostravy.
„Doufáme, že nepřízeň počasí od sázení nikoho neodradí. Šumava potřebuje pomocnou ruku i v deštivém počasí,"uvedl Jiří Mánek, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava a iniciátor celé akce.
Další padesátka zájemců se registrovala na zhruba týden fungujícím registračním portálu na webu Národního parku.
„Největší zájem mezi zájemci o sázení je zatím o Modravu," uvádí mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Pokyny pro dobrovolníky, kteří přijedou sázet
Podle NP Šumava na cestě z parkovišť, k místům kde se bude sázet, nikdo nemůže zabloudit. Nejde o dlouhé trasy - vzdálenosti nikdy nepřekročí jeden a půl kilometru. „Od označených míst srazu až k místům, kde se bude sázet, budou navíc umístěny směrové tabulky. Dobrovolníci mohou na místě počítat i s asistencí přítomných pracovníků Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Ti každému ochotně ukážou cestu," doplňuje Jiří Mánek.
V místech výsadby bude rovněž vždy přítomen pracovník NP Šumava, který bude k dispozici všem, kteří přijdou. Zároveň bude evidovat všechny příchozí a organizovat práci. Každému dobrovolníkovi, který přispěje ke zdaru akce „Pomáháme zeleným lesům Šumavy", vystaví Správa Národního parku Šumava jako výraz díku pamětní list.
Dobrovolníkům vysvětlí správný postup při sázení odborní pracovníci Správy Národního parku. K dispozici bude potřebné náčiní i sazenice. „Pokud si ale někdo přiveze například svoji motyčku, rozhodně to nebude chyba. Spíše naopak," říká Jan Bečvář, vedoucí územního pracoviště NP Šumava na Modravě.
Bezpečnost všech účastníků bude zajišťovat jednotka Informační a strážní služby NP Šumava (ISS). „V případě, že by se někdo zranil, naši lidé okamžitě poskytnou profesionální pomoc," ujišťuje šéf ISS Petr Šrail.
Akce „Pomáháme zelených lesům Šumavy" spočívá ve výsadbě žádoucích dřevin, jako je jedle a buk, má sloužit k obnově původní skladby a stability šumavských porostů. Jednou z hlavních příčin letošní, historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamity, je právě nevhodné druhové a věkové složení lesů i jejich rozložení na území stávajícího Národního parku Šumava. Lýkožroutu smrkovému padlo od roku 2007 za oběť 2 500 000 vzrostlých zelených smrků. Pracovníci Národního parku Šumava jen během letošního podzimu vysadí za přispění dobrovolníků 400 tisíc sazenic.