14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Otrav z hub přibývá! Záchranka vyjížděla už k několika případům
Houbařská sezóna s sebou nese i letos velké riziko. Záchranka musela od začátku června vyjíždět už k několika případům otrav z hub. Lidé by nevolnost po houbách neměli podceňovat!
Nesbírat houby, které neznáme a ani nejíst takové, u kterých si nejsme stoprocentně jistí. To je nejspíš základní doporučení, které dávají zdravotníci, ale i mykologové houbařům. I v letošní houbařské sezóně už ale řada lidí riziko otravy z hub podcenila.
Od začátku června musela i záchranka vyjíždět už k několika případům. "Celkem jsme měli osm výjezdů ve spojení s otravami po houbách. Příznaky jsou většinou shodné, je to nevolnost, zvracení, zmatenost," říká mluvčí záchranky Lenka Ptáčková, podle které rozhodně v takových případech není dobré na volání záchranky dlouho čekat. "Ztrácí se tím cenný čas, který je důležitý. Určitě by lidé při podezření na otravu z hub měli volat co nejrychleji, nečekat třeba 2 nebo 3 hodiny, že to přejde."
Pokud má někdo prvotní podezření, že nevolnost přišla skutečně po houbách, měl by se snažit v první řadě vyvolat zvracení. I tak by ale měl zdravotníky kontaktovat.
Lékařům i záchranářům mohou pomoct také samotné houby. "Je dobré schovat nějaké z hub, které člověk zkonzumuje. V případě potíží se pak dá určit, z čeho skutečně to je," dodává Lenka Ptáčková.
Nejčastěji v letošní sezóny vyjíždí záchranka kvůli potížím po houbách na Klatovsko.
FOTO: ilustrační