11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Patří alkohol na sjezdovky?
Až 83 % lyžařů brázdí české svahy s alkoholem v krvi. Horská služba podle českých zákonů lyžaře kontrolovat nesmí, bohužel ale často řeší následky opileckého sportování.
Záchranáři Horské služby ČR nemají podle stávající právní úpravy možnost zjišťovat, zda lyžaři a snowboardisté na svazích českých hor jsou pod vlivem alkoholu. Podle průzkumů je ale takových lyžařů údajně až 83 %.
Horská služba však kromě stálých doporučení a varování není oprávněna tuto okolnost zjistit či dokonce jakkoliv postihovat.
"Osobně jako horal a lyžař chápu, že si někdo dá svařák či grog, to k lyžím v podstatě patří. Záleží ale na každém, aby znal míru a zároveň dbal všech zásad pohybu ať na sjezdových tratích nebo při turistice. My řešíme pouze následky a ani pak nemůžeme říci, jestli zraněný byl nebo nebyl pod vlivem," uvedl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek a dodal, že se členové horské služby se spíše setkávají s tím, že návštěvník hor se ´zapomene´ u bufetu pod sjezdovou tratí a pak už se ani na lyže nedokáže postavit.
V rámci některých lyžařských areálů fungují i takzvané skipatroly, které mohou pomoci při prevenci alkoholu na sjezdovkách. "Otázkou je, jak ale poznat mimo zkoušku detektorem, že je někdo silně podnapilý. Ze zkušeností záchranáře vím, že takový člověk je často na první pohled v pořádku, pohybuje se bez problémů a změny v koordinaci nastanou až třeba při jízdě na lyžích," řekl Brožek s tím, že možností by podle něho bylo použít způsob, jakým to řeší například Itálie. "Tam je přítomnost alkoholu v krvi zohledněna při zprávě pro pojišťovnu, to znamená, že zraněný si platí ošetření mimo pojištění v takovém případě z vlastní kapsy. Lyžaři to samozřejmě ví a dávají si veliký pozor, jde o to, že ale opět řešíme následky a nikoliv prevenci!"