11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Smrt parašutisty v Klatovech řeší i Úřad pro civilní letectví! Zákaz rychlého přistávání zatím nevydal
Kvůli další smrti parašutisty na letišti v Klatovech může Úřad pro civilní letectví vydat zákaz tohoto způsobu přistávání. Zatím chystá opatření, aby se tyto nehody nestávaly. Do Klatov se dnes sjedou vyšetřovatelé!
Další z řady tragédií, která se v úterý 24.září odehrála na letišti v Klatovech, bude mít nejspíš dohru v podobě dočasného zákazu tohoto způsobu přistání. Po nezvládnutí manévru zemřel v Klatovech tentokrát 42letý parašutista( vícě čtěte zde). Od začátku srpna jde na klatovském letišit už o třetí tragický případ.
I když se v některých médiích objevily informace, že Úřad pro civilní letectví od středy zakázal tento způsob přistání, kdy parašutisté dosedají ve velké rychlosti, zatím se nic takového nestalo. "Žádný zákaz jsme zatím nevydali. V současné době celou situaci vyhodnocujeme a zpracováváme opatření. Zveřejnit bychom je mohli v následujících dnech, nejspíš na začátku příštího týdne," potvrdil QAPu vedoucí parašutismu Úřadu pro civilní letectví Jaroslav Hase.
Úřad o tom začal jednat na podnět Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. "Ano, ten podnět jsem podával. My nemůžeme nic zakazovat, to má v kompetenci Úřad pro civilní letectví. Jistě se ale musí nějaká opatření provést. Ty případy jsou jako přes kopírák. Nejhorší je, že se vlastně všichni zabili podle předpsiů. Vypadá to, že žádné předpisy nebyl porušené, padáky byly v pořádku a šlo jen o lidský faktor. Tohle se prostě stávat nesmí, " řekl QAPu Josef Bejdák, vedoucí letového oddělení ústavu.
Do Klatov se chystají vyšetřovatelé. K dispozici mají i videozáznam tragédie. vyšetřování úterní tragédie bude pokračovat podle všeho ještě nějakou dobu. "Samozřejmě spolupracujeme s policií. Budeme ještě zkoumat padák, ale podle mého názoru, byl v pořádku. Budeme také sledovat videozáznam, který natočil přítomný kameraman na letišti. Myslím si ale, že to bude stejný případ jako u těch předchozích. Ten přistávací manévr zkrátka nezvládl," říká Josef Bejdák.
Jediným rozdílem oproti předchozím tragédiím je tentokrát to, že parašutista dopadal na vodní plochu. Ta se ovšem v rychlosti, ve které se pohyboval, chová stejně jako beton. Při swoopingu jde především o to, že dopad je velmi atraktivní kvůli obrovské rychlosti, kterou parašutisté nabírají při přistání. Je to až 150 kilometrů v hodině.
FOTO: ilustrační