Za sprejerství hrozí až rok vězení, přesto vandalové řádí o sto šest! FOTKY

04.01.2014 17:40

QAP.CZ zjišťoval, kde v Plzeňském kraji řádí sprejeři nejvíc a naopak, kde se s tímto problémem policisté vůbec nesetkávají. Kolik stojí odstranění maleb z vagónů Českých drah?

DSC07032
DSC07036DSC07031DSC07032DSC07033DSC07034DSC07035

Sprejerství - umění nebo vandalismus? Pokud se projdete třeba centrem Plzně, budete mít jasno. Rozhodně se nejedná o sprejery "umělce", ale o vandaly, kteří klidně jedním tahem zničí zbrusu novou fasádu domu, "počmárají" tramvaj, podchod či budovu státní instituce.  Opravy se přitom šplhají až do výše několika desítek tisíců korun.

,,Je to nechutné. Stačí, že nám opilci a psi na domy močí. Kvůli jednomu klikyháku nebo jak to nazvat zničí celou fasádu. Jen až si někdy zkusí na vlastní náklady odstranit "malbu" z domu nebo ať si to načmárají na vlastní dům, určitě by z nich měli rodiče radost. Jděte se podívat do Resslovky, tam bydlí kamarádka a je to tam ještě mnohem horší. Jenomže bojíte se někomu něco říct, aby vás nezmlátili," prozradila QAPU jedna z nájemnic domu v ulici Bedřicha Smetany v Plzni.

Jaký trest sprejerům hrozí? ,,Podle trestního zákoníku se pachatel, který poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou, dopouští přečinu poškození cizí věci. Za takto kvalifikovaný trestný čin lze pachatele potrestat odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty," zjistili jsme u policejní mluvčí Jany Tomkové.

V rámci Plzeňského kraje bylo zaznamenáno do konce listopadu letošního roku celkem 86. Nejvíce případů bylo řešeno v Plzni - 59, naopak nejméně na Tachovsku, kde policisté vyšetřovali jen dva takové případy.

Čerstvý případ řeší například policisté v Klatovech. ,,Na obvodním oddělení v Klatovech přijali policisté oznámení o posprejování omítky na domě. V době od úterý 21. prosince 2013 do 2. ledna 2014 na Plzeňské ulici neznámý pachatel posprejoval červenou barvou omítku nápisem o rozměrech 4 m x1 m. Poškozením vznikla škoda 10 000 Kč," informuje klatovská policie. 

Obrovské škody hlásí tradičně České dráhy. ,,Největší škody evidujeme na vlacích, kdy roční objem na odstranění škod dosahuje řádu desítek milionů. Tím, že projevy sprejerů jsou trestným činem, soustřeďuje se jejich pozornost na vlaky a vlakové soupravy odstavené v odlehlých místech, v areálech dep a odstavných kolejích mimo stanice," prozradila QAPU mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.  ,,Největším fenoménem posledních let je tzv. "vnitřní graffiti" požitím permanentních fix a zvýrazňovačů v interiérech vagonů (nejčastěji WC, umývárny a chodbičky), nárůst těchto poškození za posledních 12 měsíců je téměř o 200%," dodává.

Odstranit graffiti je přitom velmi nákladnou činností. ,,Graffiti pochopitelně odstraňujeme. Náklady se liší od stupně a velikosti plochy pomalování, nicméně se pohybují zhruba od 300 do 500 Kč/m2. Je-li však poškozen lak i mechanicky, mohou se škody vyšplhat i do tisícovky za m2. Není-li odhalen a usvědčen pachatel, jdou všechny náklady na ČD," říká Radka Pistoriusová. 

FOTO:QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT