12.12.2024 12:11
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
Hygienici budou opět sledovat koupaliště v Plzeňském kraji
Ve středu 30. května začne oficiálně letošní koupací sezona. Hygienici z KHS Plzeňského kraje se opět chystají na pravidelné kontroly vody v přírodních koupalištích. Kde budou vodu sledovat a proč?
Blíží se sezona koupání a hygienici Krajské hygienické správy Plzeňského kraje se opět zaměří na kvalitu vody v přírodních koupalištích.
V roce 2012 byla délka koupací sezony určena od 30. května do 1. září. "V průběhu koupací sezóny je kvalita koupací vody ve vybraných přírodních koupalištích sledována a každých přibližně 14 dní je koupaliště na základě kvality vody zařazeno do jedné z pěti hodnotících kategorií. V ročním hodnocení konkrétního koupaliště odpovídá celkový souhrnný výsledek nejhoršímu hodnocení koupaliště v průběhu celé koupací sezóny," vysvětlila Ing. Dagmar Šimánová z odboru odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.
Plzeňští hygienici budou letos sledovat kvalitu vody na čtrnácti místech v kraji
Kvalita rekreačních vod v České republice je poměrně dobrá, největším problémem tuzemských přírodních vod však nadále zůstává masový výskyt sinic tvořících vodní květy, a to zejména během letních měsíců a začátkem podzimu. "Výskyt sinic je důsledkem zvýšeného přísunu živin, především fosforu. Zdravotní riziko představují různé toxiny produkované některým sinicemi a v případě vysokých koncentrací mohou způsobit i vážné zdravotní problémy," uvedla Ing. Šimánová a dodala, že v masový rozvoj sinic představujte také vždy velký estetický problém, který významně snižuje atraktivitu koupací vody, z níž je v podstatě nevzhledná zelená zapáchající kaše.
Hrozí ale i jiná zdravotní rizika. "Kontaminace vody v koupalištích může pocházet z odpadních vod z lidských sídel, domácích i volně žijících zvířat a také ze samotných koupajících se osob. Infekční onemocnění z přírodních koupacích vod mohou být způsobeny pro člověka patogenními viry, bakteriemi, prvoky nebo houbami. Většina všech infekcí, k nimž dochází následkem koupání, jsou banální žaludeční a střevní onemocnění, onemocnění uší, nosu, hrtanu a kůže. Život ohrožující infekce jsou výjimkou, nicméně existují," dodala Ing. Šimánová s tím, že dalším, dosud málo řešeným problémem, je výskyt cerkariové dermatitidy, kterou způsobují larvální stádia ptačích motolic. "Ty po opakovaném proniknutí do lidské kůže mohou způsobit intenzívně svědící puchýře." V Plzeňském kraji dosud k takovému problému nedošlo. V roce 2006 byla zaznamenána jedna epidemie na Českolipsku a na jiné lokalitě na Českolipsku byla zaznamenána i další epidemie cerkariové dermatitidy v roce 2009.
V nekvalitní vodě více hrozí i utonutí!
K nejzávažnějším zdravotním rizikům spojeným s užíváním přírodních koupacích vod patří úrazy a utonutí. Problematika úrazů a utonutí částečně souvisí i s kvalitou vody. Ve vodách s nízkou průhledností, například při vysokém oživení fytoplanktonem, je totiž značně ztížena záchrana tonoucích.
Koupaliště v Plzeňském kraji sledovaná hygieniky
Kde lze očekávat velký počet osob? Rybník Hnačov, rybník Valcha, Vodní nádrž Hracholusky - Na Radosti, Vodní nádrž Hracholusky - hráz, lom - jezírko Košutka, Kamenný rybník, Senecký rybník, Šídlovský rybník, Velký Bolevecký rybník, Velhartice rybník Bušek, Babylon, Velký Bolevecký rybník - Ostende
Koupaliště spíše místního významu jsou ve Kdyni Hájovna a Horšovského Týna Podhájí.
Hodnocení
Na základě sledování jejich kvality rozdělujeme v současnosti v ČR koupací vody ve volné přírodě do pěti základních kategorií podle vhodnosti vody ke koupání.
1 - Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
2 - Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
3 - Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
4 - Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tzn. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
5 - Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.