11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Kdy jste naposledy byli u zubaře? Pečujte o své zuby!
Zubní kaz patří k nejčastějším lidským onemocněním. Ale znáte to. K zubaři nás většinou zažene až pořádná bolest, která už se nedá vydržet. A přitom bychom měli k zubaři chodit na preventivní prohlídky dvakrát do roka. Jedině tak předejdeme případným problémům s našimi zuby a včasného odhalení zubního kazu. Přečtěte si, jak pečovat o své zuby.
V ústní dutině žije řada mikroorganismů. Svědčí jim hlavně teplé a vlhké prostředí. Mikroorganismy, zbytky stravy a nedostatečná zubní hygiena způsobují vznik zubního kazu.
Zubní kaz snadno odhalíme. Bakterie nejdříve napadnou sklovinu a způsobí její odvápnění. To můžete vidět i pouhým zrakem. Napadené místo je křídově bílá skvrna a je vidět pokud není skryté plakem. Při další fázi je sklovina napadena více a rozpadá se. Takové místo můžeme cítit jazykem a může přicházet už i bolest. Postupně se vytváří otvor či dutina.
Pokud je zubní kaz již hodně rozvinutý, projeví se často i citlivostí na horké nebo studené. V případě objevení zubního kazu musíte navštívit zubaře a návštěvu byste neměli nijak zásadně odkládat. Nejde vám sice o život, ale zubní kaz se dále rozšiřuje. Bakterie se mohou dostat až do dřeně zubu a tam způsobit zánět. Zánět se z ústní dutiny za čas může rozšířit i na ostatní nenakažené zuby a dokonce i do celého těla.
Jak často chodit k zubaři?
K zubaři byste měli chodit na preventivní prohlídky 2x do roka. Jedině při pravidelnosti může váš zubní lékař odhalit případné zubní kazy a zabránit jejich šíření časnou léčbou.
Kdy jít poprvé k zubaři s dítětem?
S dítětem byste měli prvně navštívit zubaře kolem jeho druhého věku. Není však od věci vzít dítě k zubaři již dříve. Vezměte ho třeba s sebou na vaši preventivní prohlídku. Dítě si tak snadněji zvykne na prostředí zubní ordinace
Jak pečovat o zuby?
Důsledná ústní hygiena je prevence proti vzniku zubního kazu. K provádění zubní hygieny nám slouží zubní kartáčky, pasty, ústní vody, mezizubní nitě, škrabky na povlaky jazyka apod. Při čištění zubů odstraňujeme zubní plak a zbytky jídla. Kazivost zubů snižuje fluor.
Jak čistit zuby?
Základem je běžné čištění, při kterém používáme klasický zubní kartáček. Tímto čištěním odstraňujme zbytky potravin a zubní plak. Důležité je používat také správnou techniku čištění zubů. Zuby čistíme jemnými krouživými pohyby. Přejíždění kartáčkem sem a tam je špatně. Techniku čištění zubů si můžete nechat ukázat u vašeho zubního lékaře. Správné je, zuby si vyčistit po každém jídle. Bakterie, které tvoří plak, se na povrch zubů vrátí zhruba do 4 hodin po jejich vyčištění. Minimálně bychom si měli čistit zuby 2 denně alespoň 2 minuty. Používat bychom měli zubní pastu, která obsahuje fluorid. Doporučuje se ke klasickému čištění kartáčkem ještě přidat čištění mezizubních prostor dentální nití nebo speciálním mezizubním kartáčkem. Péči můžete doplnit také používáním ústní vody kdykoliv během dne.
Jak vybrat zubní kartáček a jak často ho měnit?
Nejvhodnější je měkký zubní kartáček. Tvrdé kartáčky mohou poškodit naše zuby a dráždí dásně. Kartáček se doporučuje měnit každé tři měsíce.
Žloutnutí a zachování bělosti zubů
Prevencí žloutnutí je již zmíněná běžná zubní hygiena. Existují ale i další prostředky jako jsou speciální bělící zubní pasty. Nicméně procesu žloutnutí nemůžeme úplně zabránit, ale můžeme ho zpomalit a oddálit.
Zuby v době těhotenství
V době těhotenství se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Je to způsobeno především hormonálními změnami a také změnou stravování. V době těhotenství proto nastávající maminky absolvují povinně návštěvu svého zubního lékaře.