Eric Peterson se rozpovídal na pietním aktu u pamětní desky na radnici

06.05.2010 13:17

Ve čtvrtek, poslední den Slavností svobody, se uskutečnil další pietní akt na schodech plzeňské radnice. Položit věnce k pamětní desce, kterou věnovali občanům Plzně vojáci US Army v roce 1945, přišli významní zástupci zemí i sami veteráni. QAP byl u toho, aby vám přiblížil atmosféru akce.

IMG_5075
IMG_5060IMG_5061IMG_5062IMG_5063IMG_5064IMG_5065IMG_5067IMG_5070IMG_5071IMG_5073IMG_5075IMG_5076IMG_5077IMG_5078IMG_5081IMG_5082

V 11 hodin dopoledne se ve čtvrtek 6. května sešli na schodech plzeňské radnice všemožní zástupci stran, které se zúčastnily tehdejšího osvobozování. Chybět nemohli ani veteráni, kteří se letošních oslav zúčastnili v hojném počtu.

Atmosféru takového vzpomínkového aktu vám chceme přiblížit. Kdo z vás nikdy nebyl na podobné akci, mohu doporučit, abyste si příště čas udělali i na položení věnců zašli. Máte tam možnost zblízka vidět stařičké a vždy úsměvavé veterány. Rozdávají úsměvy na všechny strany, energie z nich srší. Ochotně se fotí a je vidět, že jsou opravdu hrdí na to, že v roce 1945 to byli právě oni, kdo do Plzně dorazil. Uctít památku přišly i dvě ženy, velvyslankyně americké ambasády a zástupkyně Belgického království v české republice. Obě postupně poděkovaly belgickým i americkým veteránům a také městu Plzeň za organizaci oslav.

Největší mluvící hvězdou byl bezesporu Eric Peterson, americký veterán, který byl jako první v Plzni. "Já tu v roce 1945 byl se svým tankem jak první," řekl Peterson. "Vjížděli jsme do města a lidé na nás mířili zbraněmi, chvilku nám trvalo než jsme pochopili, že jsou na naší straně," pokračoval osmdesátiletý veterán s úsměvem. "Chtěl bych moc a moc poděkovat všem těm, kteří nás bránili vlastními zbraněmi proti nacistům, stříleli z oken svých bytů, aby nás chránili," dodal ještě dojatě Peterson. Rozpovídal se o celé historii pamětní desky, ke které dnes byly položeny pamětní věnce. Možná nevíte, že na samotnou desku se složili důstojníci americké armády, aby tak poděkovali všem Plzeňanům, kteří se na osvobozeneckých bojích podíleli.

Po několika projevech se jako první zhostil úkolu položit pamětní věnec primátor Pavel Rödl, pak obě velvyslankyně a také zástupce českých veteránů Antonín Husník. Po skončení oficiální části se veteráni dali do řeči mezi sebou a pozovali fotografům.

Závěrem se dá jen říci, že teprve po návštěvě takovéto akce si uvědomíte, jak to tenkrát asi bylo těžké a proč je tak důležité poděkovat všem těm, kteří nás tady v Plzni osvobodili. Ať už jsou Češi nebo Američané či Belgičané, náš dík si zaslouží.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT