Klatovské mumie se budou stěhovat z katakomb

04.02.2011 13:10

Katakomby v Klatovech čeká rekonstrukce a  mumie, které v ní odpočívají, stěhování. Vedení města chce při akci zachovat určitou pietu a zabránit tomu, aby se s přesunu stala podívaná pro zvědavce, proto se budou mumie stěhovat v noci.

Klatovy, Černá věž, IMG_0227

Známé klatovské mumie letos návštěvníci města a turisté neuvidí. V polovině února se 38 rakví s mumifikovanými ostatky přestěhuje do náhradních prostor, protože katakomby čeká téměř půlroční rekonstrukce. Po ní ale budou katakomby i mumie v dalších sezonách přístupné celoročně.

Katakomby v Klatovech čeká rekonstrukce a  mumie, které v ní odpočívají, stěhování. Vedení města chce při akci zachovat určitou pietu a zabránit tomu, aby se s přesunu stala podívaná pro zvědavce, proto se budou mumie stěhovat v noci.

38 rakví s mumiemi, které odpočívají v klatovských katakombách se bude stěhovat do náhradních prostor, kde zůstanou po dobu rekonstrukce katakomb. Město už v náhradních prostorách zajistilo vhodné podmínky - správnou ventilaci i proudění vzduchu tak, aby nebyly mumie poškozeny. Dočasného přemístění se využije také k nutnému ošetření mumifikovaných těl.

Katakomby se budou rekonstruovat minimálně téměř půl roku. Stavební práce začnou v polovině února a potrvají přinejmenším do konce července, přijdou na 25,5 milionu korun. V nově opravených prostorách katakomb pak budou moci lidé mumie vidět 11 měsíců v roce a ne jen v letní sezoně, jako tomu bylo dosud. 

Klatovské katakomby

Krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv.Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby, byly budovány jako součást stavby kostela v létech 1656 – 1676. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, vojska, měšťanů. V létech 1676 – 1783 do nich bylo uloženo k věčnému spánku více než 200 zemřelých. V roce 1784 panovník Josef II zakázal pohřbívání v kryptách, a tak posledním zde pohřbeným se stal v roce 1783 Antonín Weichs. Zřejmě nejznámějším z pohřbených je Pater Adalbert Chanovský z Dlouhé Vsi, misionář působící v jihozápadních Čechách v 1. polovině 17. století. Těla položená na hoblinách v dubových rakvích byla obložena chmelem. Každá rakev byla označena olověnou identifikační destičkou. Působením vzduchu dovedeného do krypt důmyslným systémem větracích kanálů došlo k jejich postupnému vysušení – k mumifikaci – tak, že dnes váží 8 – 10 kg. Větrací systém, jenž ústil až na střeše kostela, zajišťoval v katakombách relativně stálou teplotu a vlhkost vzduchu. Po dlouhá léta byla těla prakticky nedotčena.

Při opravě střechy jezuitského kostela ve 30. letech 20. století zasypali dělníci stavebním odpadem větrací šachty a kanály, které stoupaly zdivem pilířů až pod střešní římsu. Tím se zcela změnilo prostředí ve sklepení a převážná část mumií se rozpadla. Celkem 140 zničených mumií bylo v roce 1937 pohřbeno do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech. Místo uložení ostatků připomíná pamětní kámen s textem.

Zdroj: www.katakomby.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT