Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům travního porostu

05.03.2011 9:05

K požárům suchého travního porostu museli minulý týden vyjíždět hasiči do Třemošné, do Radnic i přímo v Plzni. Vypalování porostů je přitom zakázáno!

Zákon přísně zakazuje vypalování porostů, spalování listí nebo shrabané trávy na volném porostu je povoleno, ale je vhodné je předem ohlásit. Ne každý to dodržuje!

Suchá tráva začala hořet například ve středu 2. března v Třemošné. Kolem půl třetí odpoledne vyjeli na místo profesionální hasiči z Plzně – Košutky. Podobný problém řešili ve stejnou dobu i jejich kolegové z Radnic, kteří vyjeli hasit do Drahoňova Újezda na Rokycansku. O den dříve zaměstnal požár suché trávy také hasiče z Košutky, a to přímo v Plzni na Bolevci. Oheň tu zasáhl plochu pětkrát pět metrů.

"Jen od počátku března hasiči v Plzeňském kraji vyjížděli k 15 případům, kdy likvidovali požár suché trávy na volném prostranství. Všechny zásahy se zatím obešly beze škody," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová a dodala: "Přesto, že požáry se zatím obešly bez škod na majetku, často se jedná o případy, které vznikají z nedbalosti. Požár suché trávy může způsobit odhozený nedopalek cigarety nebo nedohašené ohniště po pálení opadu na zahrádce."

! Pamatujte, že vypalování porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. V případě porušení tohoto zákazu hrozí dle zákona fyzické osobě pokuta až ve výši 25 000 Kč, právnické osobě a podnikající fyzické osobě mohou hasiči udělit pokutu až do výše 500 000 Kč.

! Zákon o požární ochraně hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru - jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. Navíc právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.

! I pro občany platí, že spalování hořlavých látek na volném prostranství (např. listí nebo shrabané trávy na zahrádce, klestí) - zejména pálení většího množství materiálu - je vhodné předem ohlásit na operační středisko Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje na číslo 950 330 110.

! Pro časté ohlašovatele pálení nabízí HZS Plzeňského kraje možnost nahlásit pálení odpadů/klestí on-line prostřednictvím webových stránek. Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Lidé mnohdy bohužel pálení nahlásit zapomínají a hasiči pak zbytečně vyjíždějí k domnělým požárům.

V zájmu bezpečnosti své i druhých proto při pálení biologického odpadu dodržujte tato pravidla:

• Při silném větru oheň venku vůbec nerozdělávejte.
• Ohniště důkladně ohraničte, oddělte od okolí (např. kameny), při spalování je třeba mít po ruce dostatek vody popř. jiné hasební látky.
• Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh.
• Oheň po celou dobu pozorně hlídejte, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT