15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Koronavirová situace válcuje školství. Vedení škol i rodiče jsou zoufalí
V krajských školách rapidně rostou počty pozitivně testovaných žáků i zaměstnanců. Školy situaci řeší hybridní či online výukou. V šesti školách už situace vyústila v úplné uzavření.
Ve školách zřizovaných krajem čísla pozitivních žáků rapidně rostou. „V současné době máme v kraji uzavřeno celkem šest škol, dvě střední školy (střední škola v Klatovech a SPŠE Plzeň), kde je zavedena distanční výuka, a pak čtyři základní školy (ve Stříbře, Klatovech, Plzni a Horšovském Týně),“ uvedla náměstkyně hejtmanky pro oblast školství a sportu Radka Trylčová.
Z pondělního testování v krajských školách přibyl zatím od nového roku nejvyšší počet pozitivně testovaných žáků, a to celkem 340. „Problémy zaznamenáváme i s výukou, protože se pozitivita týká také pedagogických i nepedagogických pracovníků škol. V následujících dnech budeme mít další informace o postupu škol k dalším pozitivitám žáků a případnému uzavření školy," doplnila Radka Trylčová.
V Plzni je aktuálně uzavřena jedna střední škola, a to Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň. „Ta situace byla už tristní, protože v některých třídách chodili do školy například tři nebo čtyři žáci. My máme celkem 62 tříd, ve vyšší odborné škole máme 16 tříd, které mají teď zkouškové období. V některých třídách byla absence žáků více než 70 procent a také nám chybí 40 zaměstnanců, kteří jsou pozitivní na covid, v karanténě či standardně nemocní. Takže my jsme v pátek 28. ledna přešli na online výuku a bude to tak do 3. února,“ sdělila ředitelka střední školy a vyšší odborné školy Naděžda Mauleová.
„I když je nemocnost tak veliká, je zajímavé, že z našich dvaceti školních uklízeček není ani jedna z nich nemocná. Takže alespoň ony se tomu zázračně vyhnuly,“ dodává s úsměvem Naděžda Mauleová.
S kritickou situací se potýká také Sportovní gymnázium Plzeň, kde ředitelka vyhlásila z důvodu koronavirové situace ředitelské volno od 1. do 3. února.
Vedení základních škol v Plzni dělají největší starosti chybějící pedagogové.
„Zatím koronavirovou situaci u nás zvládáme, protože nemocné pedagogy jsme měli pouze čtyři. Momentálně máme dvě třídy na druhém stupni v karanténě, a jedna třída má takzvanou hybridní výuku, protože část je v karanténě a část je ve škole. Máme 21 pozitivních žáků a 51 je jich aktuálně v karanténě. Takže bych řekla, že situaci ještě zvládáme, i když to není jednoduché. Ale to suplování už je náročnější, protože k tomu jsou někteří učitelé ještě klasicky nemocní,“ uvedla ředitelka 10. základní školy Lubomíra Vlachá.
Některé základní školy chybějící učitele vyřešily online výukou. „Aktuálně máme celý druhý stupeň na online výuce, což znamená osm tříd. Od pondělí druhý stupeň zpátky přechází na klasickou výuku, ovšem uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. U pedagogů je problém v tom, že se často ‚svezou‘ i s žáky a jdou do karantény. Máme ale momentálně i množství učitelů, kteří jsou standardně nemocní. Situaci jsme u nás přestávali zvládat, ale momentálně jsme ji vyřešili tím, že je druhý stupeň na online výuce. Ta nás zachránila, jinak by neměl jít kdo učit,“ sdělil zástupce ředitelky z Benešovy základní školy a mateřské školy Plzeň.
Situaci zvládá jen zlomek z nich. „Zatím to u nás zvládáme dobře. Máme necelou jednu třetinu žáků v karanténě, ale pedagogové zatím nejsou. Momentálně nemáme ani jednu celou třídu v karanténě, doma jsou jen určití žáci a ti, kteří s nimi přišli do rizikového kontaktu,“ uvedla ředitelka 31. základní školy v Plzni Miluše Kurzová.
Rodiče dětí jsou z opakovaných karantén zoufalí. Není ojedinělý případ, kdy dítě ráno přijde do školy a za pár hodin odchází do karantény zpátky domů.
foto: ilustrační