Cestující mají na hlavním vlakovém nádraží v Plzni k dispozici filtrovanou vodu zdarma - FOTKY

23.01.2024 14:10

Lidé, kteří cestují vlakem, mají možnost si na vybraných nádražích každý den načepovat zdarma půl litru vody do vlastní lahve. Do projektu Železnice bez plastů je zapojeno i plzeňské nádraží.

automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (2)
automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (2)automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (5)automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (1)automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (3)automat na pitnou vodu hl. nádraží Plzeň_0124_QAP (4)

Železnice bez plastů, tak se jmenuje projekt, který má cestujícím přinést udržitelnou alternativu k balené vodě v PET lahvích. Na 12 českých nádražích budou postupně nainstalovány filtrační stanice na pitnou vodu. Na tom plzeňském už automat na vodu je.

Automaty na filtrovanou vodu jsou umístěny v halách či hlavních koridorech nádražních budov. V Plzni se nachází u vchodu k pokladnám.

„Vlakem cestuji opravdu často, jsem ráda, že o tom automatu vím, třeba se mi někdy bude hodit,“ říká s úsměvem redaktorce mladá žena z Plzně. „Jen je teda trochu složité, že automat funguje zdarma pouze na aplikaci,“ konstatuje.

Vodu zdarma si na vybraných vlakových stanicích skutečně načepujete pouze s aplikací Lokni. Bez aplikace si vodu do lahve můžete zakoupit.

„Každý cestující bude mít možnost si denně zdarma načepovat až 0,5 litru kvalitní filtrované vody do vlastní přinesené lahve. K tomu mu poslouží mobilní aplikace Lokni v rámci tarifu Nádraží. Lidé, kteří nebudou chtít mobilní aplikaci využívat, dostanou možnost přímého nákupu filtrované vody do vlastní lahve prostřednictvím terminálu pro platební karty, a to za výhodnější cenu než v obchodech či kioscích na nádražích,“ uvádí Správa železnic.

Automaty na vodu cestující najdou kromě Plzně i ve stanicích: Praha hl. n., Praha-Smíchov, Kolín, Hradec Králové hl. n., Náchod, Děčín hl. n., České Budějovice a Břeclav.

Uvedenými 12 nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. Pokud by si každý stý návštěvník natočil vodu do vlastní lahve namísto nákupu vody balené, ušetřilo by se 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litrů denně, resp. 45 tisíc za měsíc. Měsíční úspora plastového odpadu by tím pádem představovala více než 1,1 tuny, což je 13,7 tuny za rok.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT