31.05.2025 20:06
Na Plzeňsku proběhla jízda historických vozidel
Podívejte se na fotky
31.05.2025 20:06
Podívejte se na fotky
31.05.2025 13:28
31.05.2025 8:40 31.05.2025 11:53
Česká inspekce životního prostředí loni vyměřila téměř 250 pokut za téměř 18 milionů korun. Nejvíce jich padlo za hospodaření s odpady.
Celková výše pokut vzrostla oproti roku 2018 o více než 12 milionů korun. "V roce 2019 se počet kontrol, i díky podnětům přijatých od veřejnosti, zvýšil. To potvrzuje vysoký kredit, který Česká inspekce životního prostředí u občanů má a také skutečnost, že veřejnosti není lhostejné, co se s životním prostředím děje. V historii úřadu patřil rok 2019 z hlediska splnění všech parametrů a kritérií mezi velmi dobré roky,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
Z celorepublikového hlediska uložili nejvyšší pokutu inspektoři z Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP v Plzni. Její výše činila osm milionů korun a uložena byla společnosti TORESO CB. Ta porušila zákon o odpadech tím, že v roce 2016 uložila na pozemek v Mýtě přes 82 tisíc tun stavebních odpadů, které od roku 2015 přijímala od stavebních firem v Plzeňském kraji, a odstranila je v rozporu se zákonem o odpadech.
Pokuta pro společnost TORESO CB byla zároveň nejvyšší v Plzeňském kraji. Následovala sankce ve výši 1 024 200 korun, kterou inspektoři uložili společnosti Maso Brejcha. "Firma se dopustila několika správních deliktů - nakládala s povrchovými vodami v rozporu s povolením, vypouštěla odpadní vody do vod podzemních bez povolení, odebírala povrchové vody bez povolení. Také neohlásila neprodleně havárii, kterou způsobila vypouštěním odpadních vod z ČOV,“ řekla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni. Třetí nejvyšší pokutu 250 tisíc korun dostalo Město Kralovice za nezahájení rekultivace skládky ve stanoveném termínu a za další porušení podmínek rozhodnutí o povolení provozu skládky.
Inspektoři provedli v celé republice také téměř 600 kontrol zaměřených na obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů a uložili pokuty ve výši přes 900 tisíc korun. Zabaveno bylo 70 tisíc živočichů a přes dva tisíce předmětů. Nejvýznamnější akcí roku 2019 byla operace Lovec zaměřená na nelegální chov chráněných druhů, především šelem jako je rys, vlk, medvěd, vydra, tetřevů, tetřívků, losů a podobně. Inspektoři zpracovali pro potřeby orgánů činných v trestním řízení dvě desítky rozsáhlých odborných vyjádření.
Inspekce loni provedla v celé republice 16 896 kontrol, což je o 324 více než v roce 2018 a uložila 2532 pokut za celkem 112 329 717 korun. V našem regionu proběhlo 1675 kontrol, padlo 242 pokut v celkové výši 17 936 372 korun.
FOTO: ilustrační