Nezaměstnaní musí odpracovat brigády

05.03.2010 6:47

Podle nového zákona musí dlouhodobě nezaměstnaní, pokud chtějí pobírat dávky hmotné nouze, odpracovat měsíčně 30 hodin pro město. Vydělají si tak navíc i pár set korun.

Lidé, kteří jsou delší dobu bez práce a pobírají dávky hmotné nouze, už peníze nedostávají jen tak. Podle nového zákona musí odpracovat pro své město nebo obec měsíčně 30 hodin brigád. Jinak přijdou o část peněz.

Díky tomu se například Klatovům, které nezaměstnané využily například při zimním údržbě chodníků či úpravách veřejných prostranství, podařilo ušetřit zhruba půl milionu korun.

"Projekt prací ve veřejné službě pro dlouhodobě nezaměstnané obyvatele města, kteří jsou odkázáni na sociální dávky, jsme v Klatovech rozjeli jako jedni z prvních v republice a na rozdíl od mnohých měst pokračujeme dál, velmi se nám to osvědčilo. Zvláště při letošním úklidu sněhu z ulic a chodníků se pracovníci hodně činili," uvedl pro média místostarosta Jan Vrána s tím, že od dubna loňského roku odpracovali nezaměstnaní už tisíce hodin a ušetřili městu pět set tisíc korun. "Měsíčně odpracuje brigády téměř čtyřicet lidí, v evidenci přitom máme téměř dvojnásobek osob pobírajících dávky hmotné nouze. Pracovní úřad platí člověka, který pro nás veřejné práce organizuje, koordinuje všechny pracovníky, rozděluje práci a kontroluje vykonanou činnost," řekla Vrána. Navíc se podle jeho slov někteří nezaměstnaní při brigádách ´předvedli´ natolik dobře, že získali normální zaměstnání u různých firem.

Ze zákona musejí nyní dlouhodobě nezaměstnaní pobírající dávky hmotné nouze odpracovat každý měsíc 30 hodin brigád pro město, jinak jim klesnou sociální dávky na životní minimum 2100 korun. Kdo brigády odpracuje, dostane plné dávky ve výši přes 3000 korun a navíc k tomu i několik set korun za provedenou práci.

Dávky v hmotné nouzi

Patří sem příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Příspěvek na živobytí - částka je stanovena podle toho, zda osoba pobírá tuto dávku krátkodobě (do 6 měsíců), nebo dlouhodobě (déle než 6 měsíců).

Částka živobytí osob, které pobírají příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců a musejí si zvyšovat příjem vlastní prací a které:

* vykonávají veřejnou službu v rozsahu alespoň 30 hodin měsíčně, odpovídá částce životního minima zvýšené o polovinu   rozdílu mezi životním minimem osoby a existenčním minimem 3 679 Kč
* vykonávají veřejnou službu alespoň 20 hodin měsíčně, odpovídá částce životního minima - 3 126 Kč
* nevykonávají veřejnou službu alespoň v rozsahu 20 hodin měsíčně, odpovídá výši existenčního minima - 2 020 Kč

Veřejnou službu nyní mohou organizovat i obce. Tato služba spočívá v pomoci obci v záležitostech, které jsou v jejím zájmu, jako je např. zlepšování životního prostředí, udržování čistoty a pomoc v oblasti kulturního rozvoje a sociální péče.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT