14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
NP Šumava se pyšní znovuobjevenými pralesními živočichy
Ukázalo se, že NP Šumava opět překvapil! Díky vyhovujícím podmínkám se na různých místech národního parku začaly znovuobjevovat vzácné pralesní druhy bezobratlých živočichů.
Někteří odborníci ho přezdívají Velký piškot, podle oválného tvaru výletového otvoru ve stojících souších připomínající právě piškot. Jedná se o extrémně vzácného živočicha, jehož výskyt v ČR je velmi limitovaný. Řeč je o kornatci velkém, který byl nedávno znovuobejven v Národním parku Šumava.
„Je to neuvěřitelné. O kornatci velkém na území národního parku máme poslední záznamy někdy z let 1905 až 1907, kdy jej popisovali odborníci v oblasti Plechého a Želnavy,“ říká Vladimír Dvořák ze Správy Národního parku Šumava.
Na kornatce velikého můžeme narazit aktuálně mimo šumavský park jen v Žofínském pralese pak až v Moravskoslezských Beskydech.
„První nález na Šumavě byl vysloveně náhodný, když ho loni objevili naši lesníci v oblasti Medvědí stezky na Stožecku po té, co ho vysypali z kůrovcového lapače. Už tehdy jsme si s kolegy entomology říkali, že jeho populace nebude jen o pár kusech, ale bude určitě větší, protože šance, že by náhodně spadl do lapače ojedinělý exemplář, je asi tak velká, jako vyhrát jackpot v loterii,“ doplňuje Vladimír Dvořák.
Monitoring v letošním roce odhalil, že výskyt kornatce v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku je obrovská. Předpokládá se, že celkový výskyt bezobratlého živočicha je mnohem větší, jelikož samotný monitoring je teprve v počátcích.
A proč je kornatec velký tak vzácný? "Je to pralesní specialista, který se vyskytuje pouze v oblasti se stojícími torzy suchých jedlí nebo smrků velkých dimenzí, které jsou kolonizovány troudnatci – tedy dřevožijnými houbami. Tato torza navíc musejí být alespoň10 let odumřelá a nejlépe osluněná. Vyhovují mu tedy místa, kde umírá více stromů najednou," uvádí tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák a doplňuje: „Takové biotopy se v České republice vyskytují jen na malých plochách právě třeba v Beskydech nebo na Žofíně. Ve větším množství pak tady na Šumavě. A to, že jsme ho objevili v oblasti Třístoličníku, souvisí právě s odumřením horního stromového patra vlivem kůrovcového žíru a následném „dozrání“ dřeva nastojato. Potvrzuje se tak, že právě tady jde o prales ve všech jeho podobách."
Kromě kornatce lze na Šumavě narazit na další vzácné pralesní druhy – například kriticky ohrožený tesaříkovitý brouk trnoštítec horský nebo druh kovaříka Ampedus auripes, či kovařík Danosoma fasciata vedený jako ohrožený v Červeném seznamu. Monitoring potvrdil jejich výskyt na řadě míst jižní časti národního parku. Mezi další takzvané znovuobjevené druhy lze zařadit i roháčka jedlového.
Roháček jedlový byl na Šumavě znám pouze z velmi omezeného území, avšak letošní monitoring ho zaznamenal na více místech, například na Boubínsku, Stožecku a i v okolí Vimperku.
„Díky takovým objevům se dá říci, že území Národního parku Šumava funguje jako taková Archa Noemova. Uvedené druhy brouků totiž musely někde skrytě přežívat a čekaly na příležitost, až se zde utvoří podmínky pro jejich rozšíření. Takové podmínky jsou právě jen v bezzásahových oblastech, které jsou v národních parcích nebo v některých částech chráněných krajinných oblastí. A definuje je velké množství odumřelých stromů,“ uzavírá ředitel Správa Národního parku Šumava Pavel Hubený.
FOTO: NP Šumava