13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
"Sběratelé zkamenělin vystavují" v Západočeském muzeu v Plzni
Západočeské muzeu v Plzni zve na výstavu "Sběratelé zkamenělin vystavují", na které můžete obdivovat unikátní nálezy soukromých sběratelů. Mnohé z nich zatím vystaveny nikdy nebyly a možná už ani nebudou!
Výjimečnou výstavu nabízí Západočeské muzeum v Plzni od pátku 23. září. Obdivovat tu můžete zkameněliny ze soukromých sbírek i depozitáře muzea. Některé už možná nikdy příště k vidění nebudou!
"Hodně nálezů je z Plzeňska a Rokycanska, ale jsou tu věci i z celé České republiky, dokonce i ze zahraničí, ale jen velmi málo. Jsou to věci, které návštěvník zřejmě už nikdy neuvidí, nebo ani neměl do dneška možnost je vidět. Je to příležitost vidět unikátní, nádherné věci. To, co v muzeích nikde nebylo, nikdy nebylo vyfoceno, protože to měli lidi právě v soukromých sbírkách," řekl QAPu.cz kurátor výstavy, vedoucí paleontologického oddělení ZČM v Plzni RNDr. Josef Pšenička Ph.D.
Na otázku, zda jej mezi sbírkami soukromých sběratelů z pohledu odborníka něco ´dostalo´, odpověďěl: "Musím říct, že každý sběratel měl něco. Jsem docela nadšený třeba z rokycanských kuliček, lépe řečeno z konkrecií kde se nachází trilobiti z Mýta z období, kdy se tam stavěla dálnice a bylo tam toho relativně hodně, protože ten materiál už není možné nikde získat a když jsem viděl, že to někdo zachránil, z toho jsem měl velkou radost a musím říct, že mě docela překvapili. Vždycky jsem si myslel, že lidé sbírají opravdu věci, které jsou krásné na první pohled, byl jsem strašně překvapený, že jsou tu exempláře, kde člověk v uvozovkách nevidí téměř nic, vedle má fotografii a jsou to velmi vzácní trilobiti nebo ostnokožci. Takže musím říct, že mě sektoru soukromých sběratelů překvapil každý něčím!" prohlásil Pšenička, s tím, že čeští laičtí paleontologové mají velmi vysoké znalosti. "Mnozí z nich už publikovali odborné články, samozřejmě třeba společně s nějakým vědeckým pracovníkem, ale publikují, to znamená, mají přehled, mají hluboké znalosti a ví, co sbírat!"
Nejzajímavější zkameněliny ze svých sbírek na výstavu zapůjčili nebo i věnovali Štěpán Rak, Libor Kašička, Tomáš Kumpan, Jaroslava Vostatek, PhDr. Jiří X. Doležal, Jiří Krechovský, Miroslav Šinágl, Pavel Mitro, Michal Kubajko, František Tichávek, Radek Labuťa, Pavel Pecháček, Bc. Lukáš Laibl, Petr Krýda, Vladislav Kozák a před třemi lety zesnulý Vratislav Kordule.
Výstava zkamenělin má několik cílů: poutavým způsobem přiblížit sběratelství zkamenělin, které má v naší republice dlouhou tradici, umožnit sběratelům prezentovat své ´úlovky´ před širokou veřejností a zároveň podnítit zájem o sběratelství zkamenělin a nadchnout pro ně další budoucí sběratele. V neposlední řadě chce vybudovat větší důvěru a vyvolat vzájemnou diskuzu mezi sběrateli a profesionálními paleontology, jelikož většina paleontologických objevů stojí právě na této spolupráci.
Výstava je v Západočeském muzeu v Plzni k vidění od pátku 23. září do neděle 4. prosince 2011 denně, kromě pondělí, od 10 do 18 hodin.