Plzeňský kraj má poprvé v historii hejtmanský řetěz - FOTKY

12.09.2016 14:27

V pondělí byl oficiálně poprvé představený zbrusu nový hejtmanský řetěz, který bude hlavní představitel kraje nosit při speciálních příležitostech. Podívejte se na fotky!

ZPK_dekorování_hejtman_ředitel
řetěz_PKZPK_dekorování_hejtman_ředitelZPK_předání plakety_Trylčová_ŠlajsZPK_řetěz_znakZPK_společné foto

Hejtmanským řetězem byl v pondělí poprvé dekorován současný hejtman kraje Václav Šlajs na úvod zasedání zastupitelstva. Plzeňský kraj byl zatím jedním z mála krajů, které podobný symbol nemají. Řetěz kromě státního znaku a znaku Plzeňského kraje obsahuje zobrazení všech sedmi okresů kraje.

"Zákon o krajích hovoří o tom, že hejtman má právo užívat při významných příležitostech závěsný odznak, nebo také jinak řečeno řetěz hejtmana. Plzeňský kraj byl až do dnešního dne jedním z pravděpodobně čtyř krajů, které tento závěsný odznak nemají. Dovolte mi proto nyní představit řetěz hejtmana, který navrhl a vytvořil šperkař docent Petr Vogel, a dekorovat jím hejtmana Plzeňského kraje pana Václava Šlajse,“ těmito slovy zahájil na zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje slavnostní dekorování hejtmana závěsným odznakem ředitel úřadu Jiří Leščinský.

"Hlavní motiv hejtmanského řetězu je spolu se státním a krajským znakem zobrazení soustavy osmi polí oválných formátů představujících sedm okresů a jedno vyobrazení územního celku Plzeňského kraje. V každém jednotlivém okresu jsou spolu s územní mapou vybrány motivy siluet významných památek, stěžejních chrámů, kostelů, městských věží, hradeb a náměstí,“ popisuje hlavní části řetězu autor Petr Vogel.

Hejtmanský řetěz je vyroben ze stříbra klasickými zlatnickými technikami, z části galvanicky zlacený. Jeho celková váha je 937 gramů.

Jednotlivé části znázorňující části kraje:

  • Domažlicko je zobrazeno siluetou náměstí Míru s dominantou Domažlické věže.
  • Plzeň-jih zobrazuje silueta barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích.
  • Klatovsko zobrazuje střed města s jeho dominantou Černé věže a farního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a Sv. Ignáce.
  • Plzeň-město představuje silueta části náměstí Republiky s katedrálou Sv. Bartoloměje.
  • Plzeň-sever představuje silueta Mariánské Týnice, dnešního Muzea a galerie severního Plzeňska.
  • Rokycansko symbolizuje silueta části Masarykova náměstí s kostelem Panny Marie Sněžné a morovým sloupem.
  • Tachovsko představuje silueta kostela Nanebevzetí Panny Marie s částí městského opevnění.
  • Celou sestavu okresů uzavírá pole s vyobrazením územního celku Plzeňského kraje s rotundou Sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci.

FOTO: Krajský úřad Plzeňského kraje

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT