15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Příčinou úhynu divočáků není nákaza
U celkem 23 uhynulých divočáků museli pracovníci krajské veterinární správy provést pitvu. Ta ukázala, že zvířata neuhynula na žádnou nebezpečnou nákazu.
Pitvy ani toxikologická vyšetření u celkem 23 uhynulých divokých prasat, která byla během posledního týdne postupně objevována v řece na Stříbrsku, nezjistila příčinu úhynu.
"Do dnešního dna máme nahlášeno celkem 23 uhynulých divočáků," uvedl v pátek 13. dubna ředitel Krajské veterinární správy SVS pro Plzeňský kraj MVDr. Richard Bílý a pokračoval: "U všech kusů byly provedeny patologicko-anatomické pitvy, které vyloučily zastřelení, zranění a utopení zvířat a při kterých byl proveden odběr biologických materiálů, konkrétně krve, jater, ledvin, mízních uzlin a obsahu zažívadel. Opakovaná laboratorní vyšetření prokázala, že příčinou úhynu divočáků nebyla žádná nebezpečná nákaza."
Veterináři provedli také toxikologická vyšetření, která neprokázalo otravu nejčastěji používaným zakázaným jedem – karbofuranem ani chloridem sodným. "Vzhledem ke stáří kadaverů uhynulých prasat, které bylo patologem stanoveno v rozmezí 3 až 5 týdnů je možné, že některé jedy mohly být i biologicky degradované, což může významně ovlivnit možnost jejich průkazu," vysvětlil MVDr. Bílý.
Ve čtvrtek 12. dubna byla objevena další uhynulá prasat, a to i na Klatovsku a Rokycansku. Viz článek Hasiči našli další mrtvá prasata.
"Z ojedinělých nálezů uhynulých divočáků na Klatovsku a Rokycansku, které s kauzou hromadného úhynu na Tachovsku podle našeho názoru nemají žádnou souvislost, byly po pitvě v kafilérii odeslány standardně vzorky tkání k vyloučení nebezpečné nákazy do veterinárního ústavu. Tento postup je obvyklý u všech nalezených uhynulých divočáků, kterých je ročně v Plzeňském kraji ohlášeno asi 20 až 40," objasnil postup ředitel krajské veterinární správy a dodal: "Krajská veterinární správa nevydala žádné mimořádné opatření, neboť k němu není zákonný důvod. Na objasnění příčiny hromadného úhynu v okolí Stříbra spolupracujeme s orgány ochrany životního prostředí, Policií ČR, hasiči a myslivci."
O hromadném úhynu divočáků a zjištěných skutečnostech iformovali plzeňští pracovníci SVS kompetentní orgány.
Státní veterinární správa připomíná, nesahejte na uhynulá zvířata!
"V souvislosti s úhyny více než dvacítky divokých prasat na Plzeňsku, ale i jiných zvířat připomínáme stále platnou zásadu: nesahat na uhynulá zvířata. V naprosté většině případů jde v přírodě o přirozenou smrt, ale i v tom případě je dobré počítat s případnými zdravotními riziky. A nyní, kdy stále není definitivně objasněna příčina smrti uhynulých divočáků či lišek je opatrnost na místě zejména," zdůraznil mluvčí SVS Josef Duben s tím, že ten kdo nalezne volně uhynulá zvířata, měl by svůj nález nahlásit buď myslivecké společnosti, pokud jde o volně žijící zvířata, popřípadě obci anebo místně příslušné krajské veterinární správě, a to zejména, šlo-li by o hospodářská zvířata. Lze i policii. "V žádném případě na uhynulá zvířata nesahat. Je-li to nezbytně nutné, například při odstranění překážky v provozu, je možné doporučit použít gumové rukavice, ty by ostatně měl mít ve výbavě každý řidič."
Pod kontrolou je dobré mít při procházkách v přírodě i své čtyřnohé miláčky, neboť jejich kontakt s uhynulým volně žijícím zvířetem může obecně představovat určité riziko.
Ilustrační foto: Wikipedia