Proč potřebujeme spalovnu Chotíkov? Chceme vyřešit cenu tepla a nedostatek uhlí, říká ředitel teplárny

17.03.2011 8:22

Spalovna v Chotíkově dělí veřejnost na dva tábory, jedni ji protlačují, druzí odsuzují. Potřebujeme opravdu spalovnu nebo je za tím něco jiného? To zjišťoval QAP.

Nový návrh spalovny

Spalovna v Chotíkově už má jasně před sebou budoucnost nalajnovanou. Letos bude vydáno územní rozhodnutí a v roce 2015 bude uvedena do provozu. Proč je ale nutná pro Plzeňsko? Co má za lubem Plzeňská teplárenská, která je jejím vlastníkem?

Proč spalovna?

Původní myšlenka splaovny se datuje až k roku 2003. Jde hlavně o to, že je třeba řešit dvě důležité věci, jednou je množství odpadu a druhou nedostatek hnědého uhlí, které Plzeňanům dodává teplo. Lehce s tím souvisí také cena za svoz odpadků, kterou všichni platíme.

V současné době produkujeme u nás v kraji na 240 000 tun odpadu ročně. Ten se vesměs sváží na skládky a tam v podstatě končí zahrabaný do země. bylo proto nutné vymyslet řešení, které nyharadí skládky a ještě přinese nějaké výhody. Spalovna, která vznikne na skládce v Chotíkově, spálí zhruba 50% tohoto odpadu. Tím se vyřeší část problému.

Co přinese spalovna?

Kromě toho, že zmizí polovička odpadu, se kterým si dnes nikdo neví rady, také Plzeňanům pomůže udržet cenu tepla. "My nejsme schopni garantovat cenu tepla v současné výši, protože dodavatelů uhlí je málo. Pokud bychom vypsali výběrové řízení na něj, je jasné, že se buď nepřihlásí nikdo nebo jeden dodavatel, který dodá dvojnásobně dražší uhlí,  a my budem muset zvednout cenu tepla," uvedl ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pokud pojede spalovna naplno, bude z toho pro Plzeň i energie. Cena tepla se tak nezmění drasticky, jako by tomu bylo v případě vytápění uhlím.

Kromě zimy by od roku 2015, kdy poběží spalovna, teplárna pálila jen biomasu a používala energii z Chotíkova. "Ušetřilo by se tak až 70 000 tun uhlí ročně. To by se v minimu spalovalo jen přes zimu," vysvětlil Drápela.

Spalovna Chotíkov bude mít výkon zhruba 35 MW a to zdaleka nestačí na nahrazení teplárny, která spaluje i uhlí. pokud by měla spalovna nahradit zcela Plzeňskou teplárenskou, nusela by být minimálně 3 - 4 krát větší, jako tomu je například v Německu. Tam my třeba vyvážíme za drahé peníze odpad a chytří Němci si ho v takovýchto spalovnách zpracují a ještě z toho vytěží energii.

Více o prjektu ZEVO Chotíkov zejména o tom , jak běží projekt a jaké bude životní prostředí kolem připravujeme.

foto: Plzeňská teplárenská

foto 1 - nový návrh na budovu spalovny

foto 2 - původní vzhled spalovny ZEVO

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT