Silvestr je tady! Záchranku čeká nejdrsnější noc roku!

31.12.2016 8:07

Napadení, šarvátky, úrazy i agresivní pacienti. Tak vypadá každoročně silvestrovská noc pro záchranku v kraji. Na co se musí záchranáři připravit a kdy jim začíná "frmol"?

Dispečink ZZSPK o Vánocích_QAP_foto (6)

Jako silvestrovskou "noční" berou záchranáři v kraji dobu od 18 hodiny 31. prosince do 6. hodiny ranní 1. ledna. Drtivá většina výjezdů se nicméně odehraje vždy až od půlnoci do rána. A rozhodně to není žádná procházka růžovým sadem.

Během loňské silvestrovské noci měla záchranka v Plzeňském kraji na kontě celkem 84 akcí. "Drtivá většina výjezdů připadala jako obvykle na Plzeň město, kdy to bylo celkem 39 akcí, tedy necelá polovina. V Plzni tak zažili kolegové suverénně největší nápor," říká mluvčí záchranky Martin Brejcha. 

Jedním z nejčastějších důvodů, proč musí záchranka vyjet, jsou úrazy. I v tomto ohledu vloni vedla jasně Plzeň. Do půlnoci přitom záchranáři prožívají jakýsi "klid před bouří". "Hned v prvních minutách po půlnoci začínají počty telefonátů na tísňovou linku rapidně narůstat. V absolutní většině jde o případy spojené s alkoholem, jedná se o nejrůznější šarvátky, potyčky a to nejen během oslav ve městě, ale jde například i o domácí incidenty," popisuje tiskový mluvčí záchranky, kterého v letošním roce čeká také noční služba se vším všudy přímo v terénu.  

Alkohol a agresivita v hlavní roli! Záchranářům musí během Silvestra pomáhat i policisté...

Výjezdy k lidem s běžnými zdravotními problémy jsou na Silvestra spíš výjimkou. Naopak záchranáři si musí krom jiného připravit i pevné nervy. Právě během silvestrovské noci je téměř pravidlem setkání s agresivními pacienty.

"U většiny případů během oslav Silvestra, kdy vyjíždíme například do barů nebo do ulic, nás doprovází policie. Bez toho bychom se už nejspíš ani neobešli. Jen ošetřit někoho v davu opilých lidí je velmi náročné," vysvětluje Martin Brejcha s tím, že agresivita se velmi často v průběhu zásahu u lidí zvyšuje a nemusí se jednat přímo o pacienta. Dost obvykle se do práce záchranářů chtějí vměšovat i kamarádi nebo svědci. "Když vám pak někdo chce takzvaně asistovat s ošetřením kamaráda v sanitce a má přitom okolo dvou promile, je těžké se s ním domluvit," komentuje tiskový mluvčí krajských záchranářů.

Silvestrovská noc tak sice není z pohledu záchranky extrémní co do počtu výjezdů, rozhodně jde ale o nejnáročnější službu roku.

FOTO:ilustrační
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT