05.06.2025 14:00
05.06.2025 9:35
Kam o víkendu na akce v Plzeňském kraji?
04.06.2025 12:14
Krutost bez svědomí. V Holýšově někdo vyhodil koťata do kontejneru
Stav pohotovosti, kde je největší nebezpečí záplav?
Povodňová komise, která zasedala v pátek 14. ledna v 11 hodin, se rozhodla vyhlásit stav pohotovosti. Komise dohodla i spolupráci s armádou v případě potřeby. Kde hrozí největší nebezpečí záplav?

Podle Povodňové komise Plzeňského kraje je nutné vyhlásit stav pohotovosti. Učinila tak v pátek na svém zasedání. Největší nebezpečí hrozí v povodí Berounky a Mže.
"Komise vyhodnotila jako nejzávažnější situaci na toku řeky Mže. Povodňová vlna na přítoku na Hracholuskou přehradu bude kulminovat kolem dnešní půlnoci, kdy dojde k výraznému odtoku z tohoto vodního díla. V důsledku zvýšeného odtoku budou ohroženy chatové oblasti pod přehradou Hracholusky (Buben, Dobronice), obytné domy Bdeněves, zahrady v Touškově, Kozolupech, Malesicích, Křimicích, oblasti levého břehu Mže v Radčicích nad lávkou i pod ní a zahrádkářské kolonie v Plzni Skvrňanech. Očekává se zaplavení i některých silnic např. silnice II. třídy č. 605 v obci Bdeněves," informovala mluvčí úřadu Petra Jarošová. "K vzestupům a kolísání hladin toků může docházet i v jiných místech povodí řeky Berounky a to v závislosti na vývoj hydrometeorologické situace."
V současné době jsou podle Jarošové aktivovány všechny složky IZS a všechny ORP jsou s nimi v intenzivním kontaktu. "Předběžně byla dohodnuta spolupráce s Armádou ČR," doplnila mluvčí.
V sobotu 15. ledna dopoledne se sejde povodňový štáb a bude vyhodnocovat situaci.