Během prázdnin skončilo v nemocnici po požití alkoholu sedm dětí

26.08.2024 13:41

Policisté v našem kraji během prázdnin evidují již několik případů, ve kterých u dětí a dospívající mládeže sehrál svou roli alkohol. 

sanitka Plzeň_ilustrační_QAP

Od začátku prázdnin policisté v Plzeňském kraji evidují již 2 desítky případů, ve kterých u dětí a dospívající mládeže sehrál svou roli požitý alkohol. Jeho konzumace u 7 z nich způsobila hospitalizaci v nemocnici.

Policisté během roku realizují preventivní aktivity ve spolupráci s dalšími subjekty, jejichž smyslem je případné odhalení porušování zákazu prodeje alkoholu či tabákových výrobků osobám mladším 18 let. "Tato preventivní činnost je realizovaná ve vytipovaných restauračních zařízeních, barech, večerkách a venkovních prostorech, kde dochází k prodeji alkoholu třeba v rámci pořádané akce," vysvětluje mluvčí policie Veronika Hokrová.

Jedna z těchto akcí proběhla v uplynulých dnech ve večerních hodinách v teritoriu Městského ředitelství policie Plzeň, a to hned na několika vytipovaných místech v centru města. Ve spolupráci s pracovníky České obchodní inspekce a strážníky Městské policie Plzeň proběhly kontroly v několika prodejnách a stáncích s prodejem alkoholických nápojů.

"Policisté zkontrolovali více jak dvě desítky osob. Během akce došlo v šesti případech k prodeji alkoholu osobám mladším 18 let, přičemž pracovníci státní správy a policisté se zjištěným protiprávním jednáním dále zabývají. Policisté budou i nadále v podobných součinnostních akcích pokračovat," uvádí mluvčí policie.

Dle policejních preventistů je klíčové s dětmi otevřeně o této problematice mluvit. "Rodiče by měli s dětmi otevřeně mluvit o možných rizicích spojených s alkoholem a vysvětlit jim, jak alkohol ovlivňuje tělo a mysl, a jaké mohou být následky jeho konzumace. Nežádoucí účinky po jeho požití mohou zapříčinit i hospitalizaci v nemocnici," apeluje Veronika Hokrová.

I rodinné vztahy mohou hrát hlavní roli v životě mladého jedince. Zejména rodiče by měli být vzorem a ukazovat, že je možné se bavit i bez alkoholu.

"I po právní stránce je důležité dětem vysvětlit, že zákony musí být dodržovány a konzumace alkoholických nápojů je dětem do 18 let zakázána. A v neposlední řadě je důležitá i podpora zdravého životního stylu. Zdravé návyky a zájmy mohou snížit riziko, že děti budou hledat únik v alkoholu nebo inklinovat k jiným návykovým látkám," vysvětluje dále mluvčí policie.

Prevence je v této oblasti velmi důležitá. Od začátku školního roku probírají každoročně policejní preventisté s dětmi při přednáškách na školách a ve školských zařízení i téma návykových látek a jejich možná rizika.

"Cílem je posílit jejich právní vědomí a tím je vyvarovat před možným protiprávním jednáním a negativními následky jejich užívání. Závislost má mnoho podob, tedy může vzniknout na čemkoliv a v nezdravé míře omezuje svobodu. Prevence konzumace alkoholu u dětí je značný proces, který vyžaduje trpělivost a spolupráci. Neinformovanost dětí o možných následcích může mít velký dopad na jejich budoucnost. Ukažme jim společně správnou cestu," dodává na závěr Veronika Hokrová, mluvčí policie.

Foto iustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT