Útoků na záchranáře přibývá! Policisté je začali školit v sebeobraně - FOTKY

13.12.2016 12:51

Záchranáři krajské záchranky prochází speciálním cvičením. Do parády si je vzali policejní instruktoři, kteří je učí sebeobranu, zacházení se slznými spreji i paralyzéry.

3
12354

Školeními na sebeobranu budou záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje procházet opakovaně. První z kurzů už mají za sebou. Důvod je jasný. Útoků na ně ze strany agresivních pacientů přibývá. V souvislosti s oslavami konce roku je navíc školení víc než potřeba.

K poslednímu většímu útoku na zdravotníky došlo zhruba před týdnem v Liticích. "Posádka vyjížděla k pacientovi s psychickými problémy. Byl agresivní a náš řidič musel použít i služební slzotvorný přípravek. I tak museli ale kolegové nakonec přivolat policii, která na pacienta použila donucovací prostředky," říká mluvčí záchranky Martin Brejcha.

V rámci spolupráce s policií tak zdravotníci prochází speciálními kurzy, kdy je školí samotní policejní instruktoři. "Policisté v teoretické části nejprve vysvětlili záchranářům právní rámce, zejména kladli důraz na seznámení s institutem nutné obrany a dále objasnili taktické zásady sebeobrany a bezpečného chování při výkonu jejich povolání. Po proškolení následoval intenzivní trénink sebeobranných technik, kterými si záchranáři mohou chránit své zdraví v případě napadení. Policisté také předvedli, jak správně zacházet například se slzotvornými prostředky či elektrickými paralyzéry," shrnuje mluvčí policie Martina Korandová.

Krom přípravy takzvaně "na suchu" si navíc mohli záchranáři vyzkoušet i sebeobranu při modelových situacích v terénu. Série kurzů navíc nekončí. "Semináře se budou konat opakovaně," dodává policejní mluvčí.

Slovní útoky na záchranáře jsou běžné, většina fyzických incidentů je spojená s alkoholem, drogami nebo psychickými potížemi...

Závěr roku bude pro záchranáře znamenat opět poměrně vypjaté období. A to zejména v souvislosti s oslavami konce roku. S opilci mají své neblahé zkušenosti ale i v průběhu celého roku. "V drtivé případě výjezdu do centra Plzně, kdy vyjíždíme například k barům, nočním podnikům a klubům, nám nakonec asistuje i policie," uznává mluvčí záchranky s tím, že slovních útoků je mimo ty fyzické doslova nepočítaně. 

Na napadení záchranářů dochází nejčastěji v případech, kdy jsou pacienti pod vlivem alkoholu, drog nebo léků či mají psychické problémy.

FOTO: PČR

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT