14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Aktuální smogová situace na Plzeňsku je přijatelná
Co je to vlastně smog? Kde v České republice jsou na tom nejhůř? A co lidé v Plzni? Dýchají čistý vzduch či nikoliv?
Co to vlastně ten smog je?
Smog je chemické znečištění atmosféry, které je způsobené lidskou činností. Název pochází z anglického spojení dvou slov smoke (kouř) a fog (mlha). Jedná se o jev, během kterého je atmosféra obohacena o složky, které v ní normálně nejsou a které jsou škodlivé pro zdraví. Z odborného hlediska se smog rozlišuje na dva typy.
1) Redukční smog (též londýnský nebo zimní), je označení pro složeninu městského a průmyslového kouře s mlhou, vyskytující se během roku typicky v zimních podmínkách s výraznými přízemními inverzemi teploty vzduchu. V závislosti na průmyslovém znečištění moderní společnosti je zimní smog složen převážně z oxidů siřičitého SO2 a některých dalších látek, které snadno podléhají oxidaci.
2) Oxidační smog může být označován také za letní smog. Tento druh smogu má silné oxidační, agresivní, dráždivé (na sliznice, dýchací cesty, oči atd.) a toxické účinky.
Situace v Čechách
V osmi krajích České republiky byla zaznamenána špatná situace ovzduší, Plzeňsko se to naštěstí netýká.
Jednou z měřených složek kvality ovzduší je obsah polétavého prachu ve vzduchu. Sledují se prachové částice menší než 10 µm (označované jako PM10), které se mohou usazovat v průduškách a způsobovat tak zdravotní problémy. Přípustná hranice těchto částic je 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.
U nás na Plzeňsku jsou tato čísla relativně v normě. Povětšinou se pohybují ve 4. stupni, který je „vyhovující“. V samotné Plzni jsou na tom nejlépe městské části Bory a střed města, které přípustnou normu převyšují přibližně o pouhých pár mikrogramů. Doubravka s Lochotínem už na tom nejsou tak dobře, pořád se ale jedná o celkem nízká čísla oproti některým dalším částem naší republiky.
Tato čísla se však neustále mění! V tuto chvíli, kdy si o samotné situaci čtete, to může být už trochu jinak. Počty se nemění nijak výrazně, stupně zůstávají povětšinou stejné, ale i to se může stát. Průměrně je na tom ale Plzeň celkem dobře.
Nejhorší čísla zaznamenaly Moravskoslezský nebo také Praha a Karlovarský kraj, kde hodnoty znečištění vzduchu dosáhly nejvyššího, šestého stupně – velmi špatný. Nejhůř na tom byli lidé v Třinci, tady se koncentrace vyšplhala dokonce až na 364 mikrogramů prachu na metr krychlový vzduchu, což znamená sedminásobné překročení přípustné hranice.
Dalšími sledovanými látkami v ovzduší jsou například obsah oxidu siřičitého, dusičitého a uhelnatého nebo také obsah ozónu. V obsahu všech těchto látek je na tom Plzeň opravdu dobře, hodnoty znečištění ovzduší se 11. února pohybovaly v prvních dvou stupních, čili velmi dobrá a dobrá situace. Pouze Bory se pohybují na dolní hranici uspokojivého stupně v obsahu oxidu dusičitého ve vzduchu.
Žijeme tedy v relativně čistém městě.