Azylové domy v Plzni nemají dost volných míst

20.01.2011 7:46

Plzni chybí místa v azylových domech, ale i další typy bydlení, například menší byty pro staré občany i tvz. startovací byty pro mladé.

radnice plzen_foto QAP

Nedostatek míst v azylových domech má Plzeň. Přestože jsou ve městě čtyři taková zařízení, poptávka po ubytovací kapacitě v nich dlouhodobě převyšuje nabídku.

Plzeň se dlouhodobě potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou pro osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Přestože na území města fungují čtyři azylové domy (dva azylové domy pro matky s dětmi, po jednom azylovém domě pro muže a pro ženy), poptávka stále převyšuje kapacitu uvedených zařízení.

"Podle statistik, které máme k dispozici, je situace meziročně neměnná: převyšující poptávku trvale hlásí všechna azylová zařízení," sdělil Jiří Kuthan, radní pro sociální věci a zdravotnictví. "V Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni je kapacita 29 ubytovacích jednotek. Ty jsou permanentně obsazené a průměrně dvacet žadatelek tak zůstává se svým požadavkem nevyslyšeno. Azylový dům MáTa, kde je kapacita 40 lůžek, má situaci obdobnou. Eviduje nad limit dalších 36 žádostí o umístění.“

Podle odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu je v Plzni největší problém s umístěním osob, které již prošly sítí sociálních služeb, nepotřebují tedy natolik intenzivní sociální péči a jsou připraveny odejít z náhradního či azylového ubytování do standardního bytu. "Překážkou pro jejich ´druhou šanci´ je nedostupnost běžného bydlení, zejména povinnost složit kauci, která se pohybuje ve výši až tří nájmů," uvedla vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková a dodala, že právě z tohoto důvodu začalo město vyvíjet snahy směrem k vytvoření tzv. následného bydlení, které ve městě citelně chybělo.

Koncem minulého roku se úřadu podařilo vyčlenit pro následné bydlení bývalou ubytovnu v Černické ulici a objekt dostalo do výpůjčky občanské sdružení Naděje. Od května 2011 tu bude k dispozici dvanáct ubytovacích jednotek. "Jde o mezistupeň, už ne azylový dům a ještě ne běžné bydlení. Navíc bez omezujícího a stresujícího dělení zařízení nabídne ubytování kompletním rodinám, nikoli jen matkám s dětmi. I přesto si uvědomujeme, že kapacita s ohledem na velikost města a jeho potřeby není dostatečná. S tímto faktem samozřejmě dál pracujeme," řekla Alena Hynková.

Kde jsou příčiny toho, že narůstá počet lidí v nepříznivé sociální situaci?

Vlivem ekonomické krize dochází k postupnému propadu střední třídy. Významným způsobem rozšíří cílovou skupinu osob ohrožených sociálním vyloučením. Shodně s ostatními městy i v Plzni narůstá počet lidí v důchodovém věku, kteří nejsou schopni platit náklady spojené s bydlením. Dalším palčivým problémem je velká zadluženost občanů a jejich neschopnost splácet úvěry.

"Na organizace poskytující poradenství se stále více obracejí lidé s požadavkem, jak řešit dluhovou spirálu, do které se dostali a se kterou sami nedokáží bojovat," naznačil další problémy radní Kuthan.

"Společně s neziskovými organizacemi pracujeme na zlepšení terénních služeb spojených s odpovídajícím poradenstvím. Ale vedle toho Plzni stále akutně chybí byty pro maminky s více dětmi. Stejně jako malé byty pro osoby v důchodovém věku, které už nejsou schopny platit vysoké náklady spojené s velkým bytem. Město postrádá i tzv. startovací byty pro mladé lidi bez dětí. A to jsou výzvy, kterým se hodláme nadále věnovat," dodala Alena Hynková.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT