Bednáři Prazdroje tvoří další unikát! Sud Pětatřicátníků, FOTKY

22.07.2014 15:07

V Plzeňském Prazdroji vzniká další věhlasný obří dubový sud na pivo. Speciální Sud Pětatřicátníků tvoří bednáři u příležitosti 100. výročí začátku I. světové války a na počest legendárního 35. pěšího pluku.

Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (3)
Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAPSpeciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (2)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (3)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (4)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (5)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (6)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (7)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (8)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (9)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (10)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (11)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (12)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (13)Speciální Sud Pětatřicátníků_foto QAP (14)

V Plzeňském Prazdroji vzniká další unikátní obří sud na pivo. Tentokrát jde ovšem o speciální sud u příležitosti 100. výročí začátku I. světové války. Sud Pětatřicátníků bude po dokončení věnován památce známého pěšího pluku, který byl složený z mladých Plzeňanů včetně odvedenců z řad pracovníků pivovaru.

Plzeňský Prazdroj je jedním z mála pivovarů v celé Evropě, který si stále drží vzácnou tradici bednářského řemesla. Parta bednářů v plzeňském pivovaru je skutečnými profíky ve svém oboru a jejich práce v podobě sudů putuje po celém světě spolu s plzeňským zlatem Pilsner Urquell.

Tentokrát má parta bednářů před sebou další mimořádný úkol. Vyrábí speciální Sud Pětatřicátníků, který bude po svém dokončení věnován památce slavného 35. pěšího pluku. "Ten sud bude mít symbolických 35 hektolitrů," doplňuje starší obchodní sládek pivovaru Václav Berka.

Výroba sudu je dřina i běh na dlouhou trať. Ďábelsky dobré pivo hlídá sám satan...

Výroba takového sudu rozhodně není žádná legrace. "Veškeré ty naše výrobky jsou z dubu. Ten musí odležet, máme ho ve skladu a většinou tam leží tak devět let. Příprava sudu je v tom, že to musí být vyštosovat, vyhřezat. Ten sud stahujeme celý den, když je to stažené, jde to do dílny a děláme na to nové obruče. Každý z těch kluků je kovář, takže děláme i obruče. Následně se dělá vnitřek, dna. Na utěsnění sudu se používá orobinec, který je suchý. Zabední se, vysmolí se. Smolu vaříme ve vedlejší peci, která má teplotu 180 až 200 stupňů. Je to taková desinfekce sudu a zároveň je to z toho důvodu, aby to pivo nepřišlo do kontaktu se dřevem. Smola je ale jenom izolant, ta tomu pivu nic nedává. Musí to být pořád stejné, nic se na té chuti nesmí změnit," popisuje miostr bednářů Plzeňského Prazdroje Josef Hrůza.

Plzeňské pivo a jeho tradiční navíc prý hlídá sám ďábel. "To pivo je tak ďábelsky dobrý a dalo základ celé kategorii piv, protože ten řetěz, který je úplně dole, tomu se říká satan. Takže oni tady spoutají satana a ten potom hlídá to ďábelsky dobrý pivo Pilsner Urquell," doplnil mistra starší obchodní sládek pivovaru Václav Berka.

Dubové sudy Plzeňského Prazdroje navíc nejsou skutečně jen pro okrasu a pro zachování tradice. Slouží totiž také jako důležité měřítko pro zachování původní chuti plzeňského piva. "My když jsme v roce 1842 začali poprvé vařit pivo Pilsner Urquell, tak pivo kvasilo a dokvašovalo v dřevěných sudech. Když jsme přesouvali výrobu do těch moderních tanků, tak jsme se museli ujistit, že pivo z dřevěných sudů a dřevěných kádí je naprosto stejné jako to z těch nových tanků. Takže jsme si nechali jedno oddělení, kde to pivo pořád kvasí a dokvašuje  v těch tradičních dřevěných suedech. Máme štěstí, že máme tým bednářů. Tím posíláme zároveň do světa zprávu, že to umění bednářů a sládků je tady zachováno a že se to vaří a kvasí stále podle stejné receptury," uzavírá Václav Berka.

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT