Bezdomovci v Plzni by měli mít své vlastní "centrum"! Objekt je zatím v utajení

03.06.2014 14:10

V Plzni startuje speciální terénní program pro bezdomovce, který má pomoct především té méně "rizikové" skupině z nich. Zároveň město připravilo akční plán a také by chtělo pro lidi bez domova zřídit speciální centrum.

"Staří známí". Tito pánové patří k těm, kteří si už práci našli a snaží se zapojit do "normálního" života.

V Plzni momentálně žije zhruba 250 bezdomovců, z nichž podle zkušeností strážníků je asi 35 takzvaně problémových. Město teď připravilo akční plán pro řešení situace a ten zahrnuje mimo jiné terénní program, který startuje už v červnu. Součástí akčního plánu je ale také posílení zdravotní péče a v budoucnu i zřízení speciálního centra.

V Plzni se vyskytují tři kategorie bezdomovců. "Ti původní bezdomovci, kterým říkáme taková ta stará garda, kteří jsou předmětem našeho zájmu. To jsou ti, kteří se dostali na ulici v 90. letech a na ulici zestárli. To jsou ti, se kterými je obvykle nejmenší problém. Druhou kategorií jsou ti, kteří se na ulici dostávají bezděky, mnohdy nezaviněně z různých příčin. Tam bychom tu pomoc chtěli také soustředit. Třetí kategorie je ale ta, která nás velice znepokojuje, protože jde o jakousi ztracenou generaci. To jsou lidé ve věku od třeba 17 do 28 let, obyčejně lidé plní síly, mohou pracovat, ale nikdy pracovat nebudou. Mnohdy je na vině gamblerství nebo drogy. S nimi je velmi těžká práce. Ti jsou na ulici jen ze své vlastní vůle," říká na úvod Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu.

"Město dlouhodobě podporuje služby cílené na osoby bez domova a osoby sociálně vyloučené. Představuje to v objemu zhruba 3 a půl milionu ročně. Spadají do toho ubytovací zařízení, lékařské služby, nízkoprahová centra. To, co bychom rádi teď rozšířili,je služba terénního programu a chtěli bychom rozšířit služby lékaře, kde chceme rozšířit jednak ordinační hodiny a jednak navýšit i odborné lékaře jako jsou kožaři nebo psychiatři," dodává Alena Hynková.

"Centrum pro bezdomovce" by mělo vzniknout mimo obydlenou část města. Na rekonstrukci bude potřeba zhruba 10 milionů...

V rámci akčního plánu se počítá také se zřízením pobytového zařízení pro lidi bez domova. "V Plzni velmi chybí pobytové zařízení pro bezdomovce, kteří jsou v kategorii 55 plus a jsou nejvíc ohrožení pobytem venku," říká Alena Hynková." Už máme objekt vytipovaný. Je mimo obydlenou část. Zatím to ale neprošlo radou a nebudu tedy říkat, kde ten objekt je. Jedná se ale o budovu, kam právě bezdomovci nashromáždili různé věci."

Už v červnu startuje terénní program, kdy tým specialistů bude vyhledávat a kontaktovat osoby bez přístřeší nebo ty, kteří jsou bezdomovectvím ohroženi v jejich přirozeném prostředí.

Hlavním problémem je "ztracená generace". Centrální obvod se chce zaměřit i na tuto skupinu...

Největší problémy s bezdomovci má poměrně logicky centrální obvod, na jehož území jsou nejrizikovější lokality jako sadový okruh, centrální část ale i Borský park. Velký problém pak představují mladí bezdomovci, kteří jsou často pod vlivem drog. "Hlavní problém, který občany trápí, jsou ti lidé, kteří působí agresivně. Často žebrají peníze, znečišťují veřejné prostranství a vandalizují majetek. Na ty bychom se chtěli zaměřit. Zadali jsme Právnické fakultě, aby vypracovala legislativní stav, jak je možné s tímto postupovat. Někdy v polovině června by to mohlo být hotové a pak s tím seznámíme veřejnost," říká starosta obvodu Jiří Strobach.

Zároveň obvod připravuje i systém možností brigád pro lidi bez domova. "My připravujeme možnosti brigád jako úklidy veřejného prostranství nebo sázení zeleně, kdy by si bezdomovci vydělali nějaké peníze, které by mohli využít na ubytování například v ubytovnách. Budeme ale také dávat podmínky pro ten výdělek, to znamená, že například budou muset dokládat, že s těmi penězi naložili, tak jak měli," uzavírá Jiří Strobach.

V centru města už také několik měsíců funguje speciální skupina strážníků, která se zabývá výhradně problematikou bezdomovců. Podrobnosti včetně fotogalerie najdete v reportáži z kontroly strážníků z poloviny března, kdy začal být problém opět aktuální a speciálně vyčleněná skupina začala fungovat.

FOTO: ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT