Bezdomovoci, krádeže i prostituce! Centrální obvod chce zatočit s přestupky

27.06.2014 13:48

Žebrající bezdomovci, močící opilci na náměstí Republiky, drobné krádeže i prostituky. To všechno se skrývá pod přestupky. Centrální obvod v Plzni spolu s policií a právnickou fakultou chystá řešení.

policejni zatah plzen (5)

Zhruba 700 přestupkových spisů. Taková "hora" už se od začátku roku nashromáždila na přestupkové komisi centrálního obvodu v Plzni. Nárůst oproti loňského roku v drobné kriminalitě je 20 procent. Týká se to nejen opakovaného tématu bezdomovců a narkomanů, ale i prostitutek. Centrální obvod už vydal dva pravomocné zákazy pobytu.

Močící bezdomovci na náměstí Republiky, drobné krádeže v obchodech, v parcích, ale i přetrvávající prostitutce v Zátiší. To všechno obyvatele v Plzni trápí, nelíbí se jim to, stěžují si na to. Obtěžuje je žebrání pochybných existencí v centru města a nelíbí se jim, když se v sadovém okruhu prohání psi bez vodítek u spících opilců. To všechno jsou přestupky, jejichž řešení je sice podle selského rozumu jasné, ovšem podle legislativy poměrně obtížné ve vztahu k dosažení vytouženého efektu. A sice, aby to zkrátka nebylo.

Centrální obvod spolu se státní policií a městskou policií se proto rozhodl, že krom okamžitého projektu na řešení vsadí i na dlouhodobý efekt. Chce změnit legislativu tak, aby správní řízení ohledně přestupků mělo efekt a bylo rychlé. "Chceme především pomocí terénních pracovníků nabídnout možnost pracovního zařazení u nás na úřadě. Chceme využít tyto lidi například k natírání laviček, k uklízení v parcích nebo zametání na veřejných prostranstvích. Zároveň ale chceme řešit také tu část represivní tím, že pokud tito lidé nebudou dodržovat zákon, tak to chceme řešit ve zkráceném řízení. V současné době je možné vést zkrácené řízení, ale stále jsme tam vázáni lhůtami. To znamená, že prostřednictvím právnické fakulty bychom chtěli představit konečný návrh legislativy, aby se ta zkrácená řízení mohla vést i v jednom dni," vysvětluje v kostce starosta obvodu Jiří Strobach, který zároveň vítá nový akční plán města k řešení bezdomovectví v Plzni.

Přestupková komise obvodu má frmol! Spisy se kupí, padly už dva pravomocné zákazy pobytu...

Dalo by se říct, že přestupková komise obvodu neví, kam dřív skočit. Zasedá každý den a pravomocné už jsou i dva zákazy pobytu. "Týkaly se prostitutce a opakovaných krádeží," říká Václav Lang pověřený vedoucí správního oddělení. "Nárůst drobné kriminality je o dvacet procent. Vloni jsme měli za rok 1200 přestupkových spisů. Letos jich přesně do data 26. června máme 699, ten nárůst je jasný," dodává.

Obvod spolu s právnickou fakultou a Policií České republiky dává dohromady model, jak by mohlo být možné řešit tyto "drobné" přestupky lépe a rychleji. S podklady by měla být fakulta hotová v září. "To, co nám připraví právnická fakulta tak nabídneme zákonodárcům Plzeňského kraje, včetně pana hejtmana, protože Plzeňský kraj má tu možnost navrhovat zákony, a také samozřejmě senátorům a současných poslancům," říká starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach.

Hodně kritiky z řad občanů je na poměrně běžný postup, kdy pochybná individua, bezdomovci a další za své chování dostávají pokuty. Jsou prakticky k ničemu. Změna by tak měla podle plánů nastat v tom, že by se zkrátil proces od řešení policií konkrétního přestupku k přesunu člověka před komisi. "Policie České republiky do současné doby nemůže z místa spáchání přestupku předvést osobu před správní orgán. Nejprve musí dojít k doručení oznámení o přestupku správnímu orgánu, správní orgán musí zahájit řízení v souladu se správním řádem nebo zákonem a teprve následně v případě, že se mu na doručenou výzvu osoba nedostaví, může požádat policii o předvedení," vysvětluje nejspíš největší aktuální potíž ředitel Městského ředitelství policie Plzeň Pavel Krákora.

Situaci navíc komplikuje i absence centrálního registru přestupků. Zatímco u pachatelů trestné činnosti se orgány dozví okamžitě o konkrétní osobě, za co byla kdy trestána, u přestupků je situace mnohem složitější.

Zatímco dosažení takových změn je nejspíš během na dlouhou trať, konkrétní řešení v podobě nabízení práce lidem bez domova například za ubytování nebo stravu by se mohlo rozjet co nevidět. "My jsme na to už připravení. Znamená to pokusit se jim pomoc, dostat je do normálního života," uzavírá Jiří Strobach s tím, že se jedná o preventivní složku celého plánu. Cílem je dát lidem bez domova šanci začít znovu, legálně si zajistit jídlo a bydlení a zamezit jim tak v řešení jejich situace prostřednictvím například právě krádeží.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT