Den otevřených ambulancí pomůže odhalit smrtelnou nemoc. Proběhne i v Plzni

17.09.2019 7:02

Pneumologové v Plzni otevřou dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Zájemci si mohou nechat prověřit stav svých plic bez objednání a doporučení praktického lékaře.

DSC02565

Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a zachytit ji včas. Zájemci si mohou nechat prověřit stav svých plic bez objednání a doporučení praktického lékaře. Akce je součástí celorepublikového Týdne IPF, v Plzni proběhne ve středu 18. září.

"Dne otevřených dveří se účastníme pravidelně. Přicházejí k nám i zdraví lidé, kteří si chtějí pouze prověřit stav svých plic. Většinou ale dny otevřených ambulancí vyhledávají pacienti, kteří již nějaké potíže pociťují,“ říká MUDr. Radka Bittenglová z Ambulance pro intersticiální plicní procesy a cystickou fibrózu ve Fakultní nemocnici Plzeň.

V Plzni mohou zájemci využít vyšetření ve FN Plzeň na Borech nebo na Denisově nábřeží...

V loňském roce vyšetřili pneumologové v kraji téměř 50 lidí, podezření na IPF nezaznamenali. Odhalili však další plicní nemoci, nejčastěji astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Plzni poskytnou vyšetření lékaři ve FN Plzeň v areálu na Borech v Ambulanci pro intersticiální plicní procesy a cystickou fibrózu v suterénu pavilonu 7. Vyšetření poskytne také EUC Klinika Plzeň - plicní ambulance na Denisově nábřeží.

"Ambulantní pneumologové by rozhodně neměli jakékoli změny u svého pacienta podceňovat. Nálezy, které nedokážou rozklíčovat, by měli konzultovat v některém ze 17 specializovaných center. Komunikaci mezi pneumology, radiology a odbornými pracovišti nově usnadňuje aplikace IPFchecker. Pneumolog například do IPFcheckeru zadá údaje z vyšetření a obratem zjistí, zda je třeba pacienta poslat do specializovaného pracoviště. Rovněž může přes tuto aplikaci požádat o objednání nemocného do některého ze specializovaných center, kde nemocné léčí,“ vysvětluje MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. "IPF neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Život pacienta lze prodloužit až o polovinu. Neléčení nemocní bohužel zpravidla do 3 let umírají.“

IPF je onemocnění, které poškozuje plicní sklípky. Jemná plicní tkáň se mění na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Změna je nevratná. Nemoc se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Možným příznakem IPF jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček. Smrtelným onemocněním trpí v Česku přibližně 2 000 lidí.

Lidé neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat. IPF a jiná závažná onemocnění plic vyloučí jen komplexní vyšetření u plicního lékaře. "Před 2 lety jsem při dnu otevřených dveří u jedné z pacientek objevila podezření na IPF a odeslala ji do specializovaného centra. Po nasazení léčby v centru jsem viděla, jak se kvalita jejího života zlepšuje. Když jsme se setkaly poprvé, neustále kašlala a musela omezit spoustu aktivit, které ji dříve naplňovaly. Nedávno jsem ji potkala na koncertě, kde si užívala 2hodinový přednes hudby bez jediného zakašlání. Takové příhody mě utvrzují v tom, že osvěta o IPF má smysl. Nemocní se správnou léčbou by mohli žít úplně jiný život,“ vysvětluje prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová.

Plicní lékaři u příležitosti Týdne IPF upozorňují také na problém s proplácením léčby u nemocných. Úhrada léčby ze zdravotního pojištění je omezena plicními funkcemi pacienta, a nemocným s hodnotami kapacity plic nad 90 % tak nemusí být vůbec proplácena. Na správnou péči čeká až čtvrtina pacientů. Včasná léčba před rozvojem výrazných obtíží přitom může nemocným výrazně zkvalitnit a prodloužit život.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT