11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Deset let od ničivých povodní, děje se něco proti velké vodě?
Blíží se desetileté výročí od ničivých povodní, které v srpnu 2002 zasáhly po vydatných deštích také Plzeň. Provádí se od té doby, kdy voda spáchala stamilionové škody, nějaká opatření?
Ničivé povodně, které napáchaly stamilionové škody, zasáhly Plzeň před deseti lety právě v srpnu. Provádí se od té doby nějaká protipovodňová opatření?
Povodí Vltavy i město Plzeň se snaží, vynaložily už mnohamilionové částky na různá opatření. Příkladem je opatření na řece Berounce u železničního mostu v Jateční ulici. "Napřímení oblouku řeky a prohloubení průlehu zkapacitňuje odtok vody při povodni z centrální části města. Efekt úpravy by měl být značný," sdělila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová s tím, že při takzvané stoleté vodě se má hladina zastavit na Zadní Roudné o 8 až 18 cm níž, než měla vystoupat před touto stavbou. Na Mži ve středu města až po jez u Kalikovského mlýna pak o přibližně deset centimetrů níž a na Radbuze v centru až po jez u sídla Plzeňských městských dopravních podniků téměř o 20 centimetrů níž.
Dostane se voda do města? Prý ne!
Znamená to, že při stoleté vodě by se voda do centra města dostat neměla. "Komplexní protipovodňová opatření v oblasti Roudné vyšla zhruba na 108 milionů korun. Dalšími opatřeními, která by měla podstatně zlepšit průběh povodně, a tedy i snížit škody, jsou například provedené úpravy mostu v Koterově a Lobzích, odstranění valu u pivovarských studní, ale i úpravy na kanalizační síti," vysvětluje mluvčí města. Jedná se podle ní o ochranu proti zpětnému zaplavení území prostřednictvím kanalizace.
Nemalou protipovodňovou roli hraje prováděné čištění koryt řek a úpravy břehů.
Zlepšil se i varovný systém obyvatel
Významným protipovodňovým opatřením, které město nechalo vybudovat, je moderní systém vyrozumění a varování obyvatel ve všech lokalitách ohrožených povodněmi. Částka, kterou na vybudování systému postupně vynaložilo, se blíží k výši 5,5 milionu korun.
Další opatření se chystají
Jde například ochranný val v Radobyčicích při ulici Pod Skalou. Nelze vynechat ani Povodňový model Plzeň, který průběžně reaguje na změny terénu ve městě a dostupné hydrologické údaje, a dává tak spolehlivou odpověď, kam až může v současné době případná povodeň dosáhnout. "Stejně tak lze díky povodňovému modelu předem prověřit, jak který zásah v terénu, ať již nová stavba nebo naopak zamýšlené opatření, může průběh povodně ovlivnit," vysvětluje výhody Kubalová.
Povodeň 2012 byla ničivá, ale nebyla sama
Z historického hlediska šlo o povodeň srovnatelnou s léty 1845 a 1890. Voda se Plzni nevyhnula ani v dubnu 1975, kdy škody na Plzeňsku dosáhly 100 milionů korun, jedna osoba zahynula. V červenci 1981 přinesly nejvíce vody přítoky Berounky (Úslava, Klabava a Litavka), vyhodnocené jako 100-200leté. Vlnu ze Šumavy tehdy výrazně zmírnila vodní nádrž Nýrsko. Přesto byla na dolním toku Úhlavy dosažena úroveň 50leté vody. Škody přesáhly 120 milionů korun, k obětem na životech nedošlo.
Čísla z roku 2012
"Celkem bylo ve dnech 8. – 13. srpna zaplaveno 1509 ha území, tj. 11 % rozlohy města. Nejhůře na tom byly Koterov, Božkov, Roudná. Pod vodou se ocitl rovněž střed města – Denisovo a Anglické nábřeží a také Štruncovy sady, Rychtářka a lokalita U Zvonu," vypočítává mluvčí magistrátu. Prudký déšť komplikoval dopravu. Nedalo se například projet Karlovarskou ulicí pod kruhovým objezdem, uzavřely se všechny mosty přes řeky kromě mostu Milénia. Kolabovala doprava i zásobování.
Škody v Plzni byly vyčísleny na 562 milionů korun. Kvůli povodni spadlo či bylo v Plzni strženo 22 objektů.Ne všechny ale byly majetkem města.