Drogy, šikana i kybekriminalita. Tým pro mládež v Plzni řeší palčivá témata

29.03.2017 19:02

Tým pro mládež pod Probační a mediační službou v Plzni má v posledních letech plné ruce práce. Témat spojených s kriminalitou dětí a mládež je stále víc než dost.

týmy pro mládež

O kriminalitě dětí a teenagerů se mluví velmi často. V drtivé většině případů jde ovšem o informace, které přicházejí ze zpravodajství, z médií. Jde o konkrétní případy, kdy už není možné důsledkům zabránit. A přesně o to se snaží takzvané „Týmy pro mládež“, které fungují po celé republice. Nechybí ani v Plzni.

Tým pro mládež Plzeň-město je součástí projektu "Na správnou cestu! II" pod vedením Probační a mediační služby za finanční podpory Evropského sociálního fondu z programu Zaměstnanost a rozpočtu ČR. V západočeské metropoli funguje od roku 2005, v posledních zhruba čtyřech letech se přitom více organizoval a získal i hlavní koordinátorku.

„Tým pro mládež je seskupení odborníků z mnoha organizací a institucí, kteří se snaží vytvářet taková opatření, která povedou ke snížení kriminality dětí a mládeže. Máme odborníky z řad OSPOD, pedagogicko-psychologické poradny, dětského diagnostického ústavu, policie, městské policie, Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, ale například i státního zastupitelství nebo soudu, což je výjimka. V dalších pracovních skupinách nebo komisích se tito lidé nevyskytují,“ vysvětluje Monika Mačasová, koordinátorka plzeňského týmu.

Šikana, záškoláctví, ale i kyberkriminalita...Tým pro mládež řeší aktuální palčivá témata

Témat je celá řada. Každé z nich denně zazní několikrát ve spojení s dětskými trestnými činy. Setkání týmu navíc probírá aktuální záležitosti, se kterými se právě jednotlivé složky setkávají při své každodenní práci a přesně ví, co má momentálně větší prioritu pro vytvoření opatření.

„Témata, která řešíme, vyvěrají od kurátorů pro mládež, tedy z orgánu právní a sociální ochrany. Většinou na schůzky nosí témata ohledně rizikového chování a většinou se to týká záležitostí, jako je šikana, záškoláctví, agresivní chování, krádeže a tak dále. Kriminalita obecně nám klesá, nicméně nemůžeme opomenout skrytou, tedy takzvaně latentní kriminalitu. V současné době je to také problematika sociálních sítí, kyberkriminality, kyberšikany. Postupně se to tedy přesouvá do virtuálního prostoru,“ vypočítává Monika Mačasová.

Ačkoliv se může laikovi zdát, že se jedná o další projekt jen na teoretické bázi, opak je pravdou. Díky účasti jednotlivých složek, které se s dětskou kriminalitou a rizikovým chováním setkávají na různých úrovních a v odlišných stádiích, daří se převádět jednotlivé poznatky do praxe. „Z pohledu policie je účast v Týmu pro mládež rozhodně přínosem. My jako víceméně represivní složka se setkáváme v podstatě už s výsledkem rizikového chování. Možná ještě víc než u kriminality dospělých osob, je v tomto ohledu důležitá prevence a snaha o předcházení trestným činům. Bez odborníků ze sociálních oborů, pedagogů a vychovatelů různých zařízení to nejde. Jsou to právě oni, kdo se s dětmi setkávají nepřetržitě a pracují s nimi každý den několik hodin. Jejich zkušenosti jsou pro nás v mnohém i vodítkem k získávání povědomí o měnících se motivech jednání dětí a mládeže,“ vysvětluje účast policie v týmu ředitel Městského ředitelství policie Plzeň Michal Krejbich.   

S Týmy pro mládež se tak ve velkém setkávají například ředitelé nejrůznějších škol. Jedním z hlavních témat jsou nejspíš podle očekávání drogy a vše, co s nimi souvisí. Nicméně škála problematik je mnohem širší.  „Ze škol máme velkou odezvu, protože ředitelé škol ocení informace. Vzhledem k tomu, že se jich na ně hrne spousta z různých zdrojů, především z internetu, tak my se jim je snažíme předávat osobně. Velké ohlasy jsou ale i z neziskových organizací. Minimálně také z toho ohledu, že mohou na setkání týmu prezentovat svoji službu dál,“ uzavírá Monika Mačasová.

Jednou z aktuálních oblastí, které se Tým pro mládež chce věnovat, je psychiatrická diagnostika dětí a náctiletých. Vzhledem k postupnému rušení speciálních tříd i absence odborníků v tomto oboru, se totiž velmi pomalu ale jistě rýsuje další závažný problém.

Zdroj foto: Monika Mačasová

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT